| βeĺBŷŷ a întrebat:

Va rog ajutati-ma!
Alcatuieste patru enunturi in care substantivul,, oras,, sa fie determinat de un atribut substantival prepozitional si de unul genitival, de un atribut adjectival si de un atribut adverbial.
Am nevoie de raspunsuri please! Dau FUNDA!
Nu stiu daca am ales bine categoria.

Răspuns Câştigător
| Laura0 a răspuns:

Atribut adverbial:venirea in oras mi-a adus foarte multi prieteni

3 răspunsuri:
| Laura0 a răspuns:

Determinat de un atribut substantival prepozitional "deasupra orasului zbura un card de pasari"nu-s ff sigura aici
genitival"pe panoul orasului era pictata o fata"

| Laura0 a răspuns:

Asa ma gandesc si la celelaltebig grin

| Laura0 a răspuns:

Un atribut adjectival :"orasul linistit a fost brusc "inviat"de un zgomot puternic"