| Chriss203 a întrebat:

Salut! Voi pune o întrebare legată direct de examenul de bacalaureat la limba română. La George Bacovia, am studiat la clasă 2 poezii pentru simbolism, poezii pentru care am făcut și eseurile aferente. Credeți ce la BAC pot face eseu despre altă poezie de la Bacovia? Nu face parte din cele 2 studiate în capitolul SIMBOLISM (e o poezie simbolistă totuși), dar e de la Bacovia. Am făcut-o la arta poetică și am discutat despre ea.
Pentru cei care îmi vor spune să-mi intreb profesorul: nu o voi face. Profesorul meu nu acceptă astfel de întrebări.

2 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Cum adica nu accepta astfel de intrebari? Serios? Si voi ce faceti? Ati facut un referat frumos catre directiune? Daca nu voi, parintii. P.S. Depinde cum e formulat subiectul. Ideea e ca profesorii de la noi sunt in cea mai mare parte niste cretini complet lipsiti de flexibilitate pe care daca ii scoti din programa, sunt LEMN. In concluzie, le va fi mai simplu sa te depuncteze pentru un subiect intreg privind o poezie la care nu au bareme exacte decat sa incerce sa inteleaga cit de bine ai tratat subiectul.

| Anuket a răspuns:

Teoreric se poate cu condiția să introduci versurile într-un eseu suficient de mare. Practic e posibil să fi dezamăgit de notă, dar depinde de profesorul corector.