| AnaisC a întrebat:

TPU!
Inca o intrebare legata de examenul de Bacalaureat la limba romana proba scrisa. Daca la subiectul III se cere o opera/poezie moderna, este gresit daca scriu despre "Plumb" de Bacovia? Chiar daca este simbolista, marcheaza totusi inceputurile modernismului... Deci ar fi corect sau nu mi s-ar lua raspunsul in considerare?

Multumesc!

4 răspunsuri:
| OMFGConrad a răspuns:

Nu este greşit dacă scrii Plumb, însă mai bine optezi pentru o operă de la Blaga/Barbu/Arghezi. Sunt fel şi fel de profesori corectori. Unii mai bătuți în cap ca alții.

| Yukidaruma a răspuns:

E exact cum s-a întâmplat și anul acesta cu Moromeții a cărui acțiune era interbelică. Cel mai bine ar fi să scrii după criteriile pe care ți le spun profesorii clar:
Blaga- Modernism
Plumb-Simbolism
Dacă îți cere poezie simbolistă, scrii "Plumb", dacă cere modernistă, scrii Blaga, Arghezi sau Barbu.
Dar la poezii îți dau adesea și autorii și atunci ar fi mai ușor.

| AnaisC explică (pentru Yukidaruma):

De asta am si intrebat, arta poetica moderna (Arghezi si ceilalti) pur si simplu nu mi-a ramas in minte, daca se da modernism, fara niciun nume cred ca o sa optez totusi pentru o poezie de N.Stanescu mai bine, sa vad...

| Yukidaruma a răspuns:

Dacă le repeți îți vor intra în minte, măcar să știi cât de cât despre ce e vorba dacă nu aspiri după o notă foarte mare. Știu că astea sunt mai grele, totuși dacă înveți Blaga ai șanse la un punctaj decent plus că acolo chiar ai ce să scrii.