| DannyDiamant555 a întrebat:

Voiam sa va intreb. Daca am o restanta, acea restanta poate fi cumparata? adica daca ofer o anumita suma de bani pot trece acel examen si sa nu mai am restanta, daca merge cum pot face asta? multumesc

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

rolling on the floor Sa platesti restanta, da! Dar ca sa o dai nu sa si o iei. Altfel si eu ma duceam la inca o facultate (am una) si nu luam nici o restanta si le plateam pe toate si gata! Aiureala.

| AutumnDay a răspuns:

Daca ai auzit de "restanta se plateste", atunci ideea e urmatoarea: Ai restanta, platesti o taxa pe care toata lumea o plateste si sustii examenul. Daca ai luat, foarte bine. DAca nu ai luat examenul nici in restanta, atunci mai platesti o alta taxa pentru reexaminare.
Prin urmare, acea taxa de care ai auzit e taxa de restanta, pentru a putea sustine din nou examenul, insa plata acelei taxe nu inseamna ca dai banii si treci. Dai banii, dai examenul, treci daca ai invatat. Nu ai invatat, dai iar banii, dai iar examenul, treci doar daca ai invatat.
Spor la invatat! happy

| AFR81 a răspuns:

Da, merge in unele parti, insa e cam riscant. Chiar daca nu incurajez deloc asta si nu-ti recomand, ai intrebat, trebuie sa iti raspund. Intereseaza-te si tu de profesorul respectiv pe la alti studenti, in special la cei mai mari. Daca e genul intransigent, atunci nu are rost sa ma incerci. Daca, insa, a mai procedat asa, ar trebui sa discuti intr-o zi, inainte de examen, cu el. Daca nu direct, atunci o iei si pe ocolite, bati apropouri. Daca accepta, veti stabili voi cum ii vei de banii si ce nota vei primi. Daca nu accepta, exista doua posibilitati: ori trece cu vederea, ori risti sa nu te mai primeasca in examen sau chiar sa propuna sa fii exmatriculat. Nu mai vorbesc ca te poate reclama si la politie. Poti "cumpara" o restanta, insa nu este legal. Vezi tu cum faci happy

| Violleta2022 a răspuns:

POti incerca, daca nu-ti pasa de o repetentie, pentru ca asta risti cand propui o spaga si profesorul nu accepta.

| DannyDiamant555 explică (pentru Violleta2022):

Nu propuneam nicio spaga. Ma gandeam ca poate fi cumparat examenul sau sa fac sa-l mai dau o data.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tot cu șpaga si cu mita a ti ramas? Nimic nu a ti face pe muncă cinstită, nici macar un amarat de examen, si pe ăla vrei sa l cumperi?

| IIIshaneIII a răspuns:

Si dupa te intrebi de ce sunt atatea accidente

| Nix15 a răspuns:

Nu recomand. Poate sa te si exmatriculeze daca nu accepta, si n-are sens pentru un examen. Cat poate sa fie de greu, invata si aia e