| Zvoristeanu_Cosmin_1986 a întrebat:

Salut vreau cazurile si intrebarile functiilor sintactice funda

20 răspunsuri:
| LucianStroe a răspuns:

Cum "cazurile functiilor sintactice"?

Tu ai fost vreodata pe la scoala?

| floresdemayo a răspuns (pentru LucianStroe):

Băiatul s-a exprimat FOARTE BINE!

"cazurile ȘI intrebarile functiilor sintactice"

Toate cazurile (cu excepția cazului vocativ, au funcții sintactice cu întrebări)

| Zvoristeanu_Cosmin_1986 explică (pentru LucianStroe):

Bai fraiere tu stii sa citesti? am scris cazurile si intrebarile functiilor sintactice

| LucianStroe a răspuns (pentru floresdemayo):

Alea sunt cazurile SUBSTANTIVELOR, desteapto, nu cazurile FUNCTIILOR SINTACTICE.

Stiti ce-s alea functii sintactice? Cate exista?

| LucianStroe a răspuns (pentru Zvoristeanu_Cosmin_1986):

Eu stiu sa citesc, dar tu nu stii nici sa scrii si nici ce anume vrei sa intrebi.

| floresdemayo a răspuns (pentru LucianStroe):

Măi Farfuridi, tu știi să porți discuții civilizate fără să atribui termeni ofensatori?
Ori, nu-ți place să fii contariat? Ar trebui să ai studii in domeniu ca să am cu cine discuta, așa de la egal la egal! Sunt deschisă oricăror discuții pe teme lingvistice, stilistice, chiar discuțiilor legate de problemele controversate ale limbii române. Dar o fac cu oamenii civilizați, cu care schimbăm opinii, nu cu cei care intră în polemici fără să aibă cunoștințe in domeniu!
M-am făcut înțeleasă, domn’ LucianStroe?
Cu ce mă contrazici tu, știi cum e? E ca și cum mi-ai spune: "nu e neagră, că-i brună!" big grin
Aceleași întrebări au funcțiile sintactice, indiferent dacă aparțin pronumelui sau adjectivului.
Poate fi atribut substantival prepozițional sau atribut pronominal prepozițional. Răspund amândouă la aceeași întrebare "care".
Florile de la mama sunt frumoase (care flori? Răsp:de la mama= atribut subst. prepozitional, exprimat prin subst, caz AC)
Florile dela tine. (de la tine= atr pron. prepozitional, exprimat prin pronume personal, in caz Ac.

Poate fi atribut substantival genitival sau atribut pronominal genitival și răspunde la întrebările: A cui? Ale cui? Ai cui? Al cui?
Mingea băiatului este mare. (a cui minge?)- băiatului= atribut substantival genitival exprimat prin substantiv, caz genitiv
Mingea lui s-a spart. (a cui minge?) lui= atribut pronominal genitival exprimat prin pronume personal, caz genitiv
Funcțiile sintactice pot fi exprimate fie prin substantiv, fie prin pronume personal.

Ti-am dat cele mai simple exemple, ca să le poti întelege, fiindcă observ ca ai probleme și nu poți face diferența.

| LucianStroe a răspuns (pentru floresdemayo):

"Salut vreau cazurile si intrebarile functiilor sintactice funda" - asa a sunat intrebarea.

"cazurile si intrebarile functiilor sintactice"

Care sunt, dupa mintea ta creata, cazurile predicatului? Dar cazurile complementului? Dar ale subiectului?

| floresdemayo a răspuns (pentru LucianStroe):

Ești chiar... maimuțoi, demn de râs!

| LucianStroe a răspuns (pentru floresdemayo):

Daca ai fi fost fi-mea sau eleva mea ti-as fi dat doua peste bot. Asa, ai scapat.

| floresdemayo a răspuns (pentru LucianStroe):

Tu deja ai primit "cele două" de la viață. Ai îmbătrânit degeaba...

Încă o observație, domn'... profesor( big grin)

CORECT: fii-mea!
INCORECT: "fi-mea" (în viziunea ta, cratima ține cumva locul lui "i"?)

Corect era și fie-mea, fie-ta, fie-sa (formă țărănească de exprimare)

E dificilă gramatica, așa-i? Facem retur la "dat" palme? happy

Semnează: o elevă... umilă!big grin

| vldut a răspuns:

Nominativ :Subiect (cine?; ce?) Atribut apoziţional (arată cum este subiectul) Nume predicativ (cum este S?; cine este S?; cum este S?). DATIV : Complement indirect (cui? Nume predicativ (asemenea cui?)Complement circumstanţial de loc. GENITIV :Atribut substantival genitival (a cui?; al cui?; ale cui?; ai cui?) Nime predicativ (a; ai; al; ale cui sunt?)Complement circumstanţial de loc (în spatele cui?; în faţa cui?; lângă cine?)Complement circumstanţial de cauză (din ce cauză?). ACUZATIV :Atribut substantival prepoziţional (care?; ce fel de?)Nume predicativ, Complement direct (pe cine?; ce?)Complement indirect (cu cine?; cu ce?; despre cine?)Complement circumstanţial de loc (unde?; încotro?)

| vldut a răspuns (pentru vldut):

TOT la ACUZATIV :Complement circumstanţial de mod (cum?; în ce fel?; în ce mod?)Complement circumstanţial de timp (când?)Complement circumstanţial de agent (de către cine?)Cazul :VOCATIV nu are functii sintactice.Cazul : DATIVUL POSESIV atribut pronominal.SEPARAT Complement circumstanţial de timp (când?)Complement circumstanţial de loc (unde?) Complement circumstanţial de mod(cum?; în ce fel?; în ce mod?) Complement circumstanţial de scop (in ce scop)Atribut adjectival e fara intrebare Atribut verbal : (Haina-i căzând pe jos se va murdări ATRIBUTUL VERBAL E (căzând). Atribut adverbial :haina de pe scara este a mea.ATRIBUTUL ADVERBIAL E (de Pe scara).

| floresdemayo a răspuns (pentru vldut):

Unele greșite, altele incomplete!

Cazul Nominativ (sunt 4!):

1. subiect (cine?)
2. atr. substantival apozitional (care?)

Nu cum ai scris tu "Atribut apoziţional (arată cum este subiectul)"
Întrebarea "cum este subiectul?" aparține numelui predicativ.

3. nume predicativ (cum este subiectul? cine este subiectul? ce este subiectul, ce se spune despre subiect?)
4. element predicativ suplimentar (îl înveți în liceu)

Sunt multe!

| vldut a răspuns (pentru floresdemayo):

Unde am gresit? Le am scris si pe restul tongue

| floresdemayo a răspuns (pentru vldut):

Ti-am explicat mai sus. Știi citi? Încearcă! Ți le-aș fi explicat pe toate, așa cum trebuie, dar nu sunt permise temele!

| vldut a răspuns (pentru floresdemayo):

Bravo

| Stanciu_Andreea_1975 a răspuns:

NOMINATIV:
Funcția sintactică: Subiect.
Întrebările: Cine?(Dacă nu mă înșel)
Exemplu: Andreea citește. (Cine citește?)

Funcția sintactică: Nume predicativ.
Exemplu: Trandafirul 'este' floarea mea preferată. În propoziție, numele predicativ urmează după verbul copulativ "a fii".

Și mai este o funcție care noi nu prea am învățat-o. caută și tu pe net csf.

VOCATIVUL nu are funcții sintactice! El exprimă o strigare/ chemare.

DATIVUL răspunde la întrebarea "Cui?".

GENITIVUL răspunde la întrebările "Ai/Ale/A cui?".
*Nu îți spun prea multe detalii pentru că nu are rost. Deja ai primit o mulțime de răspunsuri, măcar noțiunile să le știi.*

| Întrebatorl a răspuns:

Cazuri şi funcţii sintactice
NOMINATIV
•Subiect (cine?; ce?)
Ex. : El este cel mai cuminte.
•Atribut apoziţional (arată cum este subiectul)
Ex. : Azor, căţelul, este în curte.
•Nume predicativ (cum este S?; cine este S?; cum este S?)
Ex. : El este prietenul meu.
DATIV
•Complement indirect (cui?)
Ex. : Dau Andreei stiloul meu.
•Nume predicativ (asemenea cui?)
Ex. : Noi suntem asemenea lor.
•Complement circumstanţial de loc
Ex. : Stai locului!
GENITIV
•Atribut substantival genitival (a cui?; al cui?; ale cui?; ai cui?)
Ex. : Cărţile Anei sunt neînrijite.
•Nime predicativ (a; ai; al; ale cui sunt?)
Ex. : Rechizitele sunt ale Ionelei.
•Complement circumstanţial de loc (în spatele cui?; în faţa cui?; lângă cine? etc.)
Ex. : Ne jucăm în spatele blocului.
•Complement circumstanţial de cauză (din ce cauză?)
Ex. : A pierdut din cauza piciorului rupt.
ACUZATIV
•Atribut substantival prepoziţional (care?; ce fel de?)
Ex. : Viaţa de câine este grea.
•Nume predicativ
Ex. : Cartea este de istorie.
•Complement direct (pe cine?; ce?)
Ex. : Cert căţelul pentru ce a făcut.
•Complement indirect (cu cine?; cu ce?; despre cine?; despre ce? etc.)
Ex. : Merg cu Andrei la mare.
•Complement circumstanţial de loc (unde?; încotro?)
Ex. : Mergem la cinematograf.

•Complement circumstanţial de mod (cum?; în ce fel?; în ce mod?)
Ex. : Înotul câineşte nu este greu.
•Complement circumstanţial de timp (când?)
Ex. :Am mancat la amiaza.
•Complement circumstanţial de agent (de către cine?)
Ex. : Am fost felicitat de mamă.
VOCATIV
•Nu există funcţii sintactice în Vocativ!
Ex. : Andrei, vino aici! –,, Andrei" nu are funcţie sintactică
DATIVUL POSESIV
•Atribut pronominal
Ex. : Privirea-ţi coboară asupra mea.
SEPARAT •Complement circumstanţial de timp (când?) Ex. : Sâmbăta mergem la cinematograf.

•Complement circumstanţial de loc (unde?)
Ex. : Merg acolo.
•Complement circumstanţial de mod (cum?; în ce fel?; în ce mod?)
Ex. : Acela aleargă încet.
•Complement circumstanţial de scop (în ce scop?)
Ex. : A venit pentru a cânta.
•Atribut adjectival (fără întrebare)
Ex. : Căţelul cuminte va fi răsplătit.
•Atribut verbalEx. : Simţi dorinţa de a ataca.
•Atribut adverbialEx. : Căţelul de-afară este al meu.