| Ro1000 a întrebat:

Salut! Vreau o parere despre liceele Zinca si Odobescu(licee din Pitesti), precizez ca voi merge la profilul mate-info. La care liceu profesorii sunt mai ok si predau mai bine la materiile romana, mate si info? La ce liceu ar merita sa merg si de ce?

4 răspunsuri:
| gabi11010 a răspuns:

Buna! in acest an termin clasa a 8 a si as vrea sa aflu deca ai intrat la unul dintre liceele mentionate si daca da sa imi spui opinia ta

| Ro1000 explică (pentru gabi11010):

Bună! Am intrat la Odobescu pe mate info intensiv info. Profesorii sunt buni în mare parte, acum că se mai găsește câte unul care nu știe să predea e partea a 2 a, oricare liceu are așa profesorii pe lângă cei de top. Pentru mine a fost cea mai bună alegere Odobescu, dar acum depinde și pe ce profil vrei tu. Zinca ul este renumit pentru profilul de științe ale naturii, au profesori f buni de biologie și chimie așa că dacă vrei mai departe pe medicină îți recomand cu încredere. Dar dacă vrei ceva mate info sau uman, statistic vorbind vorbind Odo a depășit Zinca anul trecut la mediile de la evaluarea națională (în afară de profilul științe ale naturii, după cum îți ziceam) și chiar și la performanțele de la Bac.
Oricum vorbind strict de mate info intensiv info, anul viitor unul dintre cei 2 profesori de top de info de la noi din liceu va lua clasă la dirigenție așa că dacă vrei acest profil și vii aici ai șanse de 50% să l ai ca dirig. Orice întrebare mai ai să mi zici, răspund oricând. Succes la examen!

| gabi11010 a răspuns (pentru Ro1000):

Bună! Cu apropierea examenului as mai avea niște întrebări legate de profilul și de liceul tău. O prima întrebare este legata de profilul tău: cum este la mate info intensiv, cum sunt profesorii, colegii, materia?
A doua întrebare pe care o am este urmatoarea: Cum pot opta pentru mate info intensiv( am primit broșură și nu este niciun cod pentru intensiv)

| Ro1000 explică (pentru gabi11010):

La mate info intensiv e la fel ca la mate info simplu, doar că ai mai multe ore de info și n ai la dispoziție opționale din cauza asta. Mai pe scurt, materiile de științe îți pot da de furcă și dacă erai obișnuit cu notele mari, o să ai un mic șoc, la liceu să te aștepți să iei aproape orice notă. Dar nu e vreo problemă mare, îți recomand mai bine să faci și ceva pe lângă școală cum ar fi robotica (echipa noastră a liceului face recrutari la începutul anului școlar). Notele nu sunt deloc importante, ideal e să înveți pentru tine.

Profesorii sunt buni, acum sincer îți zic că nu știu ce profesori vei avea anul viitor, eu m-am bazat pe orarul celor de a 12 a, dar în realitate orice se poate întâmpla și poți avea orice profesor. Cum am mai zis în celălalt mesaj, dacă intri la mate info intensiv la clasa A vei avea diriginte un profesor de info f bun. La B s-ar putea să l ai profesor pe dirigintele meu la info, care îți spun sincer oricare din cei 2 sunt cei mai din liceu. Dacă intri la simplu, habar n am cum sunt profesorii. Știu că la info una dintre profe e ok. A da la bio vei avea aceeași profa ca mine oriunde ai fi(gen aici profele iau pe ani toate clasele), e de treabă și mult mai ok ca cealaltă.
Am observat că clasa 12B are mulți profesori comuni cu mine, și îți pot zice că s f ok. La 12A nu cunosc decât că au o profa de mate nașpa, am avut o anul trecut în a 9 a și nu recomand :,).
Per total sunt mișto profesorii aici, mai există și niște nebuni, dar așa sunt peste tot câțiva duși cu pluta.
De ex la mine la fizică am un profesor care predă prost, dă teste de nici la clasă nu lucrează problemele respective și mai nou a început să dea note mari pe concursuri de fotografie? Tu nu l vei prinde din ce văd, așa că ai noroc.

Cât despre colegii, ei sunt ok doar că nu m-am adaptat eu așa bine și nici ei nu m au prea băgat în seamă. Sincer mă înțeleg mult mai bine cu alții de la alte clase, dar e altă poveste. La nivel de învățat nu suntem o clasă prea bună, ba chiar destul de proastă(și dirigu ne tot ține predică cu asta), dar n ai csf, eu mi văd de treaba mea.

Din ce știu pentru mate info intensiv optezi când te duci să depui dosarul și să te înscrii la liceul repartizat și în funcție de medii parcă se face departajarea. Adk de ex în 2 clase sunt maxim 56(dacă sunt câte 28 de elevi în clasă) și 52(dacă sunt câte 26). Dacă sunt 57 de doritori să zicem, primii 56 după medie vor intra pe mate info intensiv, iar celălalt va rămâne la mate info simplu.

În caz că mai ai întrebări, cred că cel mai simplu ar fi să vorbim pe insta: _ana_1000_