| anonim_4396 a întrebat:

Salut, vreau sa dau la politehnica in Bucuresti la cti si vreau sa stiu daca este mare diferenta dintre etti si automatica. In al doilea rand, vreau sa stiu daca am sanse sa invat fizica si sa fac un punctaj mare la a doua proba in conditiile in care eu nu stiu aproape nimic la fizica (nu m-a interesat fizica in liceu fiindca am dat la medicina si am ales chimia ca proba optionala, dar nu am intrat) stiu doar lucruri de baza dar mi se pare usoara si o inteleg foarte bine.

4 răspunsuri:
| cosmin1324 a răspuns:

Nu stiu ce e la ETTI, dar eu am intrat anul asta la automatica in Cluj Napoca si iti pot spune ce este aici. O sa dai examen de admitere din matematica(la Cluj 30 de intrebari mate si la Bucuresti 15 intrebari mate dar si 15 de fizica din cate am inteles). La Bucuresti examenul de admitere e mult mai usor din cate am inteles ca dificultate fata de ce se da aici, dar iti dai seama ca e si mult mai greu de intrat, gen trebuie sa ai medie mare la admitere pentru ca a devenit un profil foarte vanat impreuna cu CTI si Mate-Info. Ca specializare termini ca si inginer automatist si poti lucra ca programator pentru cam tot ce ai tu chef: calculatoare (daca mai lucrezi in timpul facultatii pe algoritmi si limbaje de programare pe obiecte pentru ca la facultate faci limbaj de programare pentru microcontrolere, si chiar daca folosesc pentru programare pe obiecte, limbajul C nu mai prea este folosit pentru programarea calculatorului dar cel putin aici faci in semestrul 2 java si mai incolo din cate am inteles python+ tot felul de algoritmi si tehnici de optimizare care o sa te ajute la un interviu. Nota: asta este la Cluj, la Bucuresti nu stiu care e treaba e treaba.), roboti industriali, softuri pentru masini autonome, softuri pentru industria aeronautica, inginer de sistem, inginer automatist, administrator de sistem etc. Deci iti spun ca e o alegere foarte buna pentru ca e o specializare foarte cautata si in ascensiune odata cu aparitia masinilor autonome, caselor inteligente, tehnologiei IoT si altele. Desi acum 10 ani era doar inginerie, automatica in ziua de azi se transforma radical si in 4-5 ani pe cand o sa termini o sa vezi de ce e asa cautata. Referitor la fizica, se poate daca lucrezi din greu, dar daca nu hai la Cluj pentru ca aici se da doar din mate nu si din fizica( o sa ai nevoie de ea la facultate totusi).

| IIIIIIIII a răspuns (pentru cosmin1324):

Mersi mult pentru timpul acordat sa-mi citesti intrebarea si sa-mi raspunzi, voi lua in considerare tot ce mi-ai spus si ce imi vor mai spune si altii si toate aceste opinii chiar ma vor ajuta sa iau o decizie finala.

| Bizon95 a răspuns:

La automatica nu prea se face electronica
care inseamna cipuri, sonde logice, aparate de masura, cositorire, decositorire, suflante, etc.
la automatica se face diagnostic pe componente (de calculator si nu numai) nu pe piesele din componente

cu alte cuvinte la etti o sa faci multa electronica, la automatica o sa faci multe automatizari si la calculatoare o sa faci mult IT
deci! CE ITI PLACE MAI MULT? tongue

| cosmin1324 a răspuns (pentru Bizon95):

Noi avem doua materii de electronica: Bazele circuitelor electronice, Sisteme si semnale. Si ce inseamna ca la calcualtoare faci mult IT? Toate cele trei specializari sunt pe domeniul IT(Information Tehnology= Tehnologia informatiei). La calculatoare faci mai multa programare orientata pe obiecte si programare/proiectare logica a algoritmilor fata de automatica nu faci in plus "IT".