| MihaiPad a întrebat:

Vreau sa ma inscriu la facultatea de drept si am o curiozitate.
Facultatea respectiva are 2 profiluri :
-drept
-administratie publica
Imi puteti spune ce beneficii aduce fiecare profil dupa terminarea facultatii?

1 răspuns:
| pucheadorel a răspuns:

Nu-ți pot oferi un exemplu concret la întrebarea ta. Dar pentru că iubesc limba română CORECTĂ, te rog să-mi permiți niște corecturi NECESARE unui absolvent de liceu care vrea să dea la drept:
1. „profiluri", nu „profile" („profile" se folosește doar în domeniul construcțiilor);
2. „beneficii" (cu doi „i"), nu „benefici" (cu un „i").
Mult succes!