| Master223322 a întrebat:

Vreau sa ma lamuriti cu ceva, e vorba despre bacalaureatul la matematica (sunt la profil stiinte ale naturii, deci M2 ), vreau sa rezolv doar primele 2 subiecte si asa vrea sa-mi spuneti ce materii si din care clasa trebuie sa le invat ca sa le rezolv?

Răspuns Câştigător
| FemeiaPisică a răspuns:

Dacă faci perfect subiectul I și II, atunci poți lua foarte ușor nota 7.

M-am uitat în BAC-ul pentru olimpici și am pus prima dată din ce lecții s-au dat exercițiile de acolo.

Subiectul I:
- Nr. complexe
- Valoarea minimă/maximă a funcției
- Ecuația drepte/ Mijlocul segmentului/ Panta dreptei
- Teorma sinusurilor/ cosinusurilor
- Probabilitatea
- Aranjamente/Combinări/ Permutări
- Progresii aritmetice/ geometrice
-Formule arii/perimetre(triunchi dreptunghic, triunghi isoscel, pătrat etc.)

Subiectul II:
-Determinanți (tot ce are legătură cu determinanții)
-Legi de compoziție sau polinoame(depinde ce îți pică)

Cam atât.

| Master223322 explică (pentru FemeiaPisică):

Tu ai luat bac-ul?

| Master223322 explică (pentru FemeiaPisică):

Si Matrice!

| Master223322 explică (pentru FemeiaPisică):

Derivata unei functii! Rolul derivatelor in ordinul 1 si al 2-lea in studiul functiilor!

| Master223322 explică (pentru FemeiaPisică):

Inca o intrebare! daca de exemplu anul asta i-au sub 6 la romana si la celelalte 2 i-au 6, la urmatorul examen trebuie sa dau numai la romana sau din nou la toate 3, si la probele orale?

| FemeiaPisică a răspuns (pentru Master223322):

Matrice, determinanți tot pe acolo! Am spus tot ce are legătură cu ele.
Tu ai cerut doar ce se dă la subiectul I si subiectul II. Derivata, rolul derivatelor 1 și 2 se dau doar la subiectul III.

| FemeiaPisică a răspuns (pentru Master223322):

Poți lua foarte ușor nota 6 la română dacă te axezi doar pe subiectul I și II care sunt foarte simple. La subiectul I trebuie doar să înveți schematic tot ce se dă. Schema aia are cam 3-4 pagini dacă cuprinzi doar esențialul. Dacă faci 10-15 variante doar subiectul I folosind schema îți garantez că poți lua și maximul de punctaj la acest subiect. Mai aduni niște puncte la subiectul II că trebuie să faci o compunere de tip argumentativ după cerință și nota 6 este garantată.

Dau și eu BAC-ul, tot M2. Uite, eu nu am făcut matematică mai bine de un an pentru că profesorul nostru nu se prezenta la ore. Am lucrat doar subiectele I și II la română și matematică. La simulare am luat 7, 40 la matematică. Am făcut perfect subiectul I și II, plus un exercițiu cu derivata la subiectul III.
La română am luat 6, 80 doar din subiectul I și II, nu m-am axat deloc pe subiectul III pentru că sunt la un liceu foarte slab și nu facem ore deloc.

| Master223322 explică (pentru FemeiaPisică):

Mersi pentru toate raspunsurile!

| Master223322 explică (pentru FemeiaPisică):

Valoare minima/maxima a functiei, ecuatia dreptei/mijlocul segmentului/ panta dreptei la care capitol le gasesc?

| FemeiaPisică a răspuns (pentru Master223322):

Minimul/maximul functiei de gradul 2 sau Varful parabolei. Este formula aia cu -b supra 2a și -delta supra 4a).
Coordonatele mijlocului unui segment. Aici sunt doua formule si inlocuiesti doar.
Panta unei drepte, formula de calcul a pantei unei drepte. Aici doar formula cu fractia aia pica.

Uite, te ajuta asta:
https://www.youtube.com/watch?v=2tsiVXrskwc

| Master223322 explică (pentru FemeiaPisică):

Apropo, cred ca mai sus ai uitat sa scrii si,, Numere Reale''!

11 răspunsuri:
| wolder a răspuns:

Poti lua usor o nota buna la romana, citeste tot ce trebuie sa inveti:
www.jurnalbizar.wordpress.com/bacromana/

fa cateva variante si de romana si vei reusi, iar la partea a2a poti scoate puncte usor