| HeiSweetie a întrebat:

Salut. Vreau sa stiu cum se despart cuvintele in limba franceza? Stiu ca nu este la fel ca in limba romana, dar nu stiu regula. Si inca ceva.. In regulile de pronuntie exista e-ul mut. Cand si unde apare? Stiu ca cel de la sfarsit de cuvant nu se pronunta dar mai apare si in interiorul cuvantului... are vreo legatura cu pozitia, langa vocale/consoane? Multumesc anticipat! :*

2 răspunsuri:
| acinorev a răspuns:

Salut!
Imi pare rau, dar nu stiu cum se despart cuvintele in franceza. Pur si simplu, incearca sa le scrii pe un rand, fara sa trebuiasca sa le desparti.
Cat despre e-ul mut, e adevarat ca, daca nu are accent si e la sfarsitul cuvintelor, nu se pronunta. In interiorul acestora si fara accent, se pronunta mai mult,, eu".
Sper ca te-am ajutat!

| AlexSandu17 a răspuns:

Nici eu nu stiu cum se despart cuvintele in limba franceza, si nici n-am auzit ca se despart diferit. Deci, "e" se citeste... sa zicem pe nas. Doar daca are vreun semn deasupra se citeste normal, iar atunci când un verb se termina in "er", "r" nu se citeste, dar "e"-ul se citeste normal. Sper ca ti-am explicat in asa fel ca sa intelegi, sper ca m-am exprimat bine ca sa nu te incurci, si sper ca te-am ajutat. :*