| GulDan a întrebat:

Ziceti-mi si mie toate diacriticile corecte cum ar fi:"i-al sau ia-l,intr-un sau intr-un, mi-a mia, etc sa stiu cum se scriu corecttongue

7 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Diacritice nu sînt literele ă, î, â, ş, ţ, ci semnele grafice care se pun deasupra sau dedesubtul unor litere.
Şi ele nu sînt specifice numai limbii române ci se utilizează şi în franceză, germană, cehă, sîrbă, spaniolă, portugheză, deci limbi care folosesc alfabetul latin.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu sunt diacritice, tu 100% faci referire la ortograme!
Haide că te ajut cu un link de unde le poți învăța ușor:
http://ortograme.ro/

| sayWhaaat a răspuns:

Alea nu se numesc diacritice, si se invata in scoala, le gasesti in DOOM, sau chiar pe google.
Diacritice sunt ă, î, ș, ț.
Bafta! happy

| GulDan explică (pentru sayWhaaat):

Ok mersi. si doom? fiind ce:d

| sayWhaaat a răspuns:

DOOM = Dictionarul Ortografic, Ortoepic si Morfologic al Limbii Romane
Uite aici :
http://www.librarie.net/......a-adaugita