| EpicFailNike a întrebat:

Salutare!

Am 12 ani, si sincer a devenit o opsesie pentru mine sa injur apropae in orice caz. Eu imi petrec timpul cu o gasca de baieti, ce au tot obiceiul de a injura... Cate odata ma gandesc sa ma las de injurat, incerc sa nu injur dar uit. Deci, asta inseamna ca e o obsesie.
Deci intrebarea mea este :,, Cum ma las de injurat"?
Fundita.

Răspuns Câştigător
| bybyana21 a răspuns:

Paaai, incearca sa gasesti si cealalta parte a limbii romane. CUm poti spune o injuratura, asa poti sa si citesti putin mai mult si sa descoperi expresii noi care te ajuta sa iti manifesti durerea intr-un alt mod.
Stii, era odata un episod in Copiii de la 402 (daa, desen, si era inteligent, pentru ca acel desen nu are varsta), in care doi dintre scolari (Vinnie si Jessie) aveau aceeasi problema, apoi si-au gasit altceva, o bratara din cauciuc pe care si-o trageau de pe mana de fiecare data cand simteau nevoia asta. Daca te intereseaza si crezi ca te regasesti in episod, cauta pe youtube: Copiii de la 402- Enci Benci, si sa intri la filmuletul cu autorul SoboBN, e cea mai clara calitate. E in doua parti :) deci videourile alaturate au a doua parte :). Uite link aici: http://www.youtube.com/......ttp?/watch

Buuun acum poti incerca sa faci un moment de sinceritate, alaturi de o persoana draga spune ce simti atunci cand injuri, de ce injuri, pe cine injuri etc. Te vei simti mult mai bine cand vei primi consolare si te vei elibera.

Sau poti alcatui o fisa in care sa scrii in fiecare zi ce injuraturi ai scris, promitandu-ti sa nu mai injuri. Apoi, daca o saptamana, o luna, un an, etc. (cat iti stabilesti tu) nu ai mai spus niciun cuvant urat, acorda-ti un premiu, minor sau major.
In orice caz parintii tai trebuie sa stie pentru ca ei sunt singurii care iti vor 100% binele, cu bunicii, matusile, unchii, eeeh, uneori si bunicile ar prefera o telenovela decat sa te supravegheze.

Sper ca sfaturile mele sa te ajute!
Enjoy!

6 răspunsuri:
| daydreamer a răspuns:

Intrebarea mea:de ce sa nu injuri? adica...eu sunt fata si intrec si baietii mai marilaughing intr-adevar trebuie sa te inveti sa te stapanesti de fata cu adultii. o iei treptat. daca vei reusi cu profesorii, stapaneste-te si cu parintii si tot asa

| Seiran a răspuns:

Sa stii ca si eu aveam problema asta nu de mult...Jmecheria e sa iti intre in reflex sa nu o mai faci~Adica, ia-ti un elastic de bani(sa nu fie un din ala mega strans ca sa nu ramai cu mana amputata) si puneti-l pe o mana.Cand injuri, tragi de elastic.Important e sa NU te faci ca nu ai auzit cand ai injuratwinking Eu una nu am folosit asta, eu am folosit varianta mai simpla~De fiecare data cand injuram, imi dadeam o palma peste fata.Bine,acuma nu trebuie sa exagerezi cu palma aia, ca sa nu pice vina pe mine thinking Sper ca am te-am ajutat ^^;

| dalia_7907 a răspuns:

Pune-ti un elastic la mana.si cand injuri tragi de el.Eu asa am renuntat. dupa ce mi-am facut cateva dungi rosii pe mana.laughing poate pare amuzant.dar iti spun eu ca functioneaza. big grin

| DarkShaodw1 a răspuns:

Pai, in primul rand, trebuie sa ai vointa. Uite o tehnica: atunci cand iti vine sa injuri ciupeste-te. Asa corpul tau va asocia injuratul cu durerea si efectiv totul va veni din interior. Nu uita, multa vointa!
Succes!

| EpicFailNike explică:

Whiteangel, eu ma pot abtine la parinti si profesori doar cu prietenii.

| bestgirlofal a răspuns:

Am trecut si eu prin acum un an cand aveam aceiasi varsta cu tine...pai tot cea ce am facut am incercat ca atunci cand imi venea sa injur incercam sa imi inchid gura sau sa raspund cu un alt cuvant...sa stii ca nu trece chiar din prima insa cu timpul o sa te plictisesti iti spun eu
bye, bye