| zeni1230 a întrebat:

Am câteva întrebări legate de Universitatea București, facultatea de matematică. 1: Există specializare doar de matematică, fără info? 2: Dacă da, ce studiez acolo? *Dacă nu, ce profile mai sunt? 3: Câți ani va dura? 4: După terminarea acesteia, unde mă pot angaja? 5: Care este programul de acolo? 6: Câte săptămâni durează un an universitar? 7: Cât de grea vi se pare? 8: Matematica și informatica se cer la nivel de performanță? Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

1. Da, exista. E departamentul de matematica din cadrul facultatii de matematica-informatica.
2. Studiezi analiza, algebra, geometrie, ecuatii diferentiale, etc. Mai studiezi si vreo 2-3 materii de informatica.
3. Dureaza 3 ani licenta, 2 ani master-ul
4. In invatamant sau probabil ca analist.
5. La ce te referi prin program? Fiecare materie se imparte in curs, seminar si, eventual, laborator.
6. 14 saptamani fiecare semestru, 3 saptamani de sesiune, deci 34 +-2, depinde de UB, nu-s la Bucuresti.
7. Eu sunt la UBB. Volum mare de munca, dar daca tii pasul, e destul de usor.
8. Lucrurile cele mai simple pe care le fac la mate si la info se cereau in liceu la nationala.