| Frommywindowcar a întrebat:

Salutare! Am o intrebare in legatura cu Romania si istoria. Care sunt aliatii Romaniei in afara de Republica Moldova si Serbia si cine a sustinut mereu tara noastra la bine si la greu?

15 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Marea Neagră.

| Frommywindowcar explică (pentru sadrian46):

Aia e o mare, nu o tara

| sadrian46 a răspuns (pentru Frommywindowcar):

E o țară mare, aia. Alte țări aliate, prietene nu sunt.

| relian a răspuns:

Republica Moldova, sau asazisa RM nu este aliatu RO este de fapt bucata din RO.
Am avut numa stifturi de presedinti, numai conduceri de astea de 2 lei, nimeni nu a fost cu co..aie sa mearga sa ia bucata aia inapoi.

Bucata aia este a RO indiferent cine locuieste pe ea, sau indiferent ce spun locuitorii care is acolo.Ca vor sau nu vor, ala este pamint romanesc.
Serbia sau cum sor mai numi, neau fost dusmani, nicidecum sa ne sustina.
Cum sa spui de aia ca neau sustinut, cand ei au intrat in RO sa ia Banatu, laughing
RO, sau pe vremuri tarile romane, au ajutat pe sirbi, aia da, dar ei niciodata nu neau ajutat cu nimic. Noi i-am primit pe ei, populatie, armata cand sau dus peste ei turcii, de aia aveam multi romani de origine sirba la noi, i-am primit.

Ei mereu au cautat sa ne ia teritorii, ca si bulgarii.

Ro n-a avut niciodata nici un aliat, nu am fost luati cu forta de nici o putere, pentru ca am fost un fel de pamint neutru intre marile puteri ce ne inconjurau.

Rusia, Turcia, Polonia, Austro-Ungaria, toti astia nu puteau aveau granita comuna, noi am fost ca un tampon intre ei, nimeni nu doreau granite comune, pentru ca nu s-ar fi inteles, asa ca tarile romane sa le spunem asa, au ramas singure.

Daca o putere incerca sa ia o bucuata, interveneau celeleante puteri laughing si tot asa.

Cam asta a fost istoria noastra dupa caderea Daciei.Cind neam format ca tara, a fost un moment prielnic, peste tot era naspa, revolutii, tot felul de chestii destabilizatoare, asa ca tarile romane au vazut, sau cei care conduceau atunci, au spus ca este moment f bun, asa ca marile puteri nu au mai avut nimic de spus, pentru ca si ele stateau prost la momentul respectiv.

Cam asa sau intimplat lucrurile, nu ca near fi ajutat pe noi careva, nici pomeneala.
Rusia ne-a luat tezaurul, noi eram intre ei si Germania, daca RO sa spunem ar fi fost neutra, sau aliata cu Germania in primul razboi, Rusia era mincata laughing ei deja se razboiau intre ei, comunistii cu tarisitii, iar fi mincat cu tot cu fulgi Germania, nu ar mai fi aparut si raspindit comunismul ala naspa, asa cum s-a intamplat.

RO a tinut Germania pe loc, Rusia si-a facut treaba la ei in curte, apoi in loc sa ne multumeasca, ne-au luat si tezaurul, niste tilhari la drumu mare.

Deci despre ce prietreni, sau vecini sa vorbim, nu avem noi asa ceva.
Multi spun ca romanii au fost cu-rve, ca sau dat cu Germania in razboiul 2, apoi ca sau intors bla bla.
Neam aliat cu Germania sa ne luam ce ne luase rusii, bine, ce primise cadou de la Germania, nu ne-au luat ei Basarabia si Bucovina cu forta, dar apoi cand prietenia dintre Germania si Rusia a picat, RO s-a dus spre Germania, avand promisiunea sa luam teritoriile inapoi, aia a fost.

Asa si Germania era prietena cu Rusia la inceput, apoi au devenit dusmani.
Deci este vorba de interese.

RM nu ne este aliat, RO pentru ei este dusman, cel putin pentru cei care conduc acolo, aia fac tot posibilul sa ramana asa, sa nu revina la RO, ce ar mai face ei? Ce ar mai roade, siar taia creanga de sub ei laughing de aia nu vor, nu ca nu ar fi de acord populatia, nu-s de acord cei care conduc acolo, aia e tot, totul se rezuma la ciolane si oase de ros laughing

Ro astazi are aliat pe SUA si ar face bine sa stea aproape, pentru ca aia is seriosi, is de cuvint, in altcineva nu putem avea incredere, ala ar fi singurul prieten, sau aliat cel putem avea, asa ca am face bine sa nu-i mai vorbim pe americani de rau, asa cum se procedeaza in RO, cum se duc campanii de astea impotriva SUA.

Unia mai slabi de inger, spun de ce nu nea ajutat americanii in al doilea razboi, sau de ce neau lasat la rusi laughing
Sincer, stai si te minunezi cand vezi cum pot gindi astfel de oameni.
Cum sa te ajute americanii cand RO a fost in tabara opusa laughing eram dusmani cu ei, ne-am batut uni cu altii.

Istoria arata cine am fost, cine neau fost alaturi, daca nea fost cineva si in cine putem avea incredere astazi.
Istoria se repeta, asa ca trebuie sa analizam si sa stam, linga unia care is oameni, nu linga tilhari la drumu mare, gen Ungraia, Rusia, Bulgaria, Serbia.
Nu avem nevoie de astia nici ca vecini laughing avem iesire la mare, nu avem nevoie de ei sa putem iesi in lume.

Care nu este de acord cu ce am spus sa arate ce nu-i corect, eventual sa arate ei ca este altfel.
Vecinii mor, isi rod unghiile, cine a adus americanii la noi, ca o fi facut-o constient, sau din plesneala, a facut f bine, avem deja 2 baze, mor vecinii de necaz, nu ca am avea baze, ci pentru ca is vad visurile naruite laughing Bulgarii sa ia Dobrogea, Ungaria sa ne ia Transilvania, Rusia sa ne ia Moldova

De ce multi romanii vorbesc de rau pe americani? Cind uite, datorita lor stam bine la capitolul asta, integritate teritoriala, adica stam linistiti, are cine sa ne ajute in caz de nevoie.

| Hyperion7 a răspuns:

Franța a fost cea care ne-a susținut cel mai mult, dintre tarile europene.
Datorita ei existam acum ca Romania Mare.
Ea a fost conciliantă fata de noi și ne-a susținut atunci când a fost vorba de schimbările drastice prin care am trecut. unirea parțială a lui Cuza sau că vorbim de Primul Razboi Mondial, ea ne-a fost alaturi la bine și la greu, mai mult sau mai puțin.Pacat că odată cu începerea celui de-al Doilea Război Mondial și-a cam luat mana de pe noi din cauza Rusiei, dar în rest...n-au fost chestiuni foarte grave.

| relian a răspuns (pentru Hyperion7):

Franta nu nea ajutat cu nimic niciodata, nu stiu de unde aveti ideile astea ca e sora mai mare a RO si bla bla, povesti nemuritoare.
In primul razboi, nea trimis ceva arme, aia a fost tot, dar lea trimis avand motive, sa reziste RO in fata germanilor, sa nu-i mai preseze aia pe ei laughing

Ce legatura are Franta cu Cuza, poate doar tu stii, daca se intampla ceva, nu hotara Franta, erau mai multe puteri si cum cadeau aia de acord.
Ca mai intervenea cate un romans de asta pe la curtea mai stiu cui si ar fi putut vota aia pentru RO, tot ce se poate, dar nu vota daca nu avea interese.
Cind ajuti pe cineva din interes, ala nu se mai cheama ajutor laughing Nimeni nu nea ajutat niciodata cu mare lucru. Daca e sa ne luam dupa ajutoare, atunci Germania nea ajutata mai mult, aveau aia in RO fabrici la greu, deci locuri de munca.

RO s-a format nu ca a vrut Franta sau alta putere, s-a format datorita situatiei de la vremea respectiva, romanii au vazut ca era moment prielnic, toti erau in rahat pana la git, nici na mai fost nenvoie de linguseli si alte chestii de genul asta.
marile putere se bateau intre ele, asa ca RO a profitat de ocazie si cam asta a fost.
In primul razboi la fel, arata cum nea ajutata pe noi Franta? Ei erau vai mama lor, noi am fost singuri in primul razboi impotriva Germaniie, Rusia avea probleme in ograda lor, nici nu au participat, nu vad ce tot ii trageti mereu cu Franta laughing
Franta este o hahalera, nici nu trebuie sa ne asociem cu aia, nu-s de nici o incredere, nici nu ne poate ajuta cu ceva.

Eu asa stiu, asa vad.Singura tara de care trebuie sa nbe apropiem si sa stam aproape este SUA poate si Anglia, in rest pamint de flori laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Romania are mai multi aliati, precum Statele Unite, Franta si alte tari din Uniunea Europeana.
In istorie, tara noastra a avut alaturi tari precum Rusia si Marea Britanie.

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Romania are aliati pe care-i plateste si care nu ne garanteaza nimeni ca ne vor ajuta cu ceva, practic cotizam la NATO fara nicio garantie.
De unde stiu asta? din faptul ca intarirea flancului estic se face pe banii nostri ai cetatenilor si mai putin pe banii aliatilorwinking
Logica spune ca ei ar trebui sa ne ofere tot suportul logistic si militar nu sa investim noi! Cumparam des echipamente militare scumpe, culmea multe second-hand, pe care tot "Americanul" ar putea sa ni le ofere pe gratis deoarece suntem parteneri strategiciwinking
Pe langa toate cele enuntate, tinem peste 4000 de soldati nato pe banii tarii noastre!
Din al Primul RM si pana in prezent Romania nu a fost altceva decat un vasal al marilor puteri, asta este adevarul!

Răspuns utilizator avertizat
| pufulescu0o a răspuns:

Aliatii au fost, atentie fost! Franta care a ajutat la formarea monarhiei Romania prin Imparatul Napoleon al 3 lea care si-a trimis o ruda sa ocupe tronul, adica pe Carol Hohenzollern Sigmaringen. Apoi Rusia imperiala, care ne-a dat prima Consritutie, respectiv Regulamentul Organic si ne-a ajutat in Razboiul de Independenta.
Iugoslavia nu ne mai este aliata de cand le-am bagat cutitul in spate permitand avioanelor NATO sa ne survoleze.
Bulgaria nu are treaba cu noi, e neutra de cand nu mai este monarhie. Ucraina ne-a luat teritorii pe vremea comunismului, dupa al 2 lea Razboi Mondial si le pastreaza bine merci.
Ungaria ne-ar bombarda si maine doar ca sa ia Transilvania.
Statele Unite nu au aliati in general, ci doar vasali, deci noi asta suntem.
Federatia Rusa ne-ar face praf de cand le-am dat cu flit si am intrat ca orbii in Nato si UE! Rusii nu sunt prosti, doar simuleaza foarte bine.
Despre China am auzit ca ne-a salvat in 1968 cand Ceausescu a ridicat coada si a zis ca el nu trimite Armata in Cehoslovacia.
Aliati nu prea avem din pacate, doar declarativ ar fi Nato!
Prieteni absolut nici unul :-(