| MariusF23 a întrebat:

Salutare, am o mica dilema. Am intentia sa ma duc in viitor la facultatea de Autovehicule Rutiere. Unde ma voi putea angaja la finalul studiilor? Multumesc frumos.

Răspuns Câştigător
| ȘefuLaValută a răspuns:

Pe lângă ce a zis neutrino, sunt sigur ca poti fi agent constatator la o firma de asigurari.Ai un avantaj ca poti lucra si in timpul facultatii, inveti sa lucrezi cu aparatura de diagnoza(eu stiu) si faci usor niste bani care se apropie de salariul minim sau il egaleaza in unele cazuri daca iti merge mintea.Iti trebuie dibăcie dar poti sa iei scule pentru polishat faruri, foliat stopuri. Fara sa iti ia prea mult timp liber.Si daca ramai vreodată somer, ai ceva de facut.Stiu un inginer auto care ia la 28 de ani 3100 de lei.Companii agricole mari sau medii plătesc bani buni in afara sa te ocupi de flota lor de utilaje, in tara ai mai mari sanse sa te ocupi de o flotă de tiruri pe urma.Sau flota unei companii ca RDS.Sau la Orange ca au renault-uri

5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Vanzator la un magazin cu piese auto.

| MariusF23 explică (pentru neutrino):

Se poate sa nu ne batem joc? Zic si eu, nu dau cu parul.

| neutrino a răspuns (pentru MariusF23):

Departe de mine gandul acesta dar, daca nu stii iti spun eu acum, 1/3 din numarul absolventilor de facultate nu-si gaseste un loc de munca, iar din restul, 80% se angajeaza in cu totul alt domeniu decat cel al facultatii pe care a terminat-o! Stiai ca din totalul locurilor de munca de la noi, meseria de vanzator este pe locul 1, iar pe locul 2 este cea de paznic (pardon, bodyguard!)? Acum spunem te rog, cine si de cine isi bate joc?

| MariusF23 explică (pentru neutrino):

Intrebarea mea era despre locurile de munca in care teoretic ar trebui sa ma angajez dupa absolvirea facultatii, nu despre cele care sunt pe locul 1 sau 2 sau x.

| neutrino a răspuns (pentru MariusF23):

Functionar la stat in cadrul Ministerului Transporturilor, inginer la un service sau la o firma din domeniu, societati de transport in comun, CFR, etc. Absolventii foarte buni pot ramane in cadrul facultatii. Bafta!