| anonim_4396 a întrebat:

Salutare! Am o nelamurire in ceea ce priveste transferul liceal cu noua structura 2022-2023. Cum se va proceda cu transferul si dupa cat timp ma voi putea muta la un alt liceu? Am fost repartizat la aproximativ 40-45 de km de cartierul in care stau eu si am fost la inspectoratul judetean sa depun o cerere de transfer. Credeti ca as avea sanse sa imi accepte transferul? Eu am avut medie de admitere 6.69 dar au intrat alti elevi cu media 6 respectiv 6.20, eu selectand prima varianta liceul la care optam.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Transferurile se pot realiza numai inainte de inceperea anului scolar si numai daca esti eligibil.
Se pare ca tu singur ai selectat acel liceu, odata ce ai fost repartizat in functie de medie.

Stiu ca sunt reguli stricte impuse de Ministerul Invatamantului, in special pentru cei de 9-a, care reuseau sa se transfere la licee foarte bune, dar cu medii sub nivelul acelor licee.

Da-mi voie sa ma indoiesc ca tu ai avut 6.69 si nu ai intrat dar au intrat altii cu 6, asta fiind total ilegal si daca tu consideri ca ai dreptate, atunci poti face contestatie.