| arysa a întrebat:

Cei care dau bacul anul asta, lamuriti-ma si pe mine: avem de invatat si Costache Negruzzi, criticismul junimist si prelungiri ale romantismului/clasicismului(Octavian Goga sau George Cosbuc)? si de la Eminescu este bine daca invat Sara pe deal sau trebuie alta poezie? va rog insistent sa raspundeti doar daca stiti.

2 răspunsuri:
| arysa explică:

Multe din lectiile pe care le-ai scris aici nu sunt la bac!

| 9gag a răspuns:

Am stat si am cautat acum o vreme o schema pentru romana luata dupa programa de bac si eu am invatat dupa aceasta schema:

I. PROZA –specii narative
1.Basmul cult – Ion Creangă, Povestea lui Harap-Alb link: Basmul cult

2. Povestirea – Mihail Sadoveanu, Hanul ancuţei link spre lecţie

II. NUVELA

a) Nuvela istorică – Costache Negruzzi, Alexandru Lăpuşneanul link spre lecţie

b) Nuvela Fantastică – Mircea Eliade, La Ţigănci link spre lecţie sau – Mihai Eminescu, Sărmanul Dionis link: Sărmanul Dionis

c) Nuvela psihologică – Ioan Slavici, Moara cu noroc link spre lecţie

III. ROMANUL

Romanul de până la al doilea război mondial – (perioada interbelică)

a)Romanul tradiţional – Ioan Slavici, Mara link spre lecţie

b)Romanul de tip obiectiv – Liviu Rebreanu, Ion link spre lecţie

c)Romanul modern de tip subiectiv – Camil Petrescu, Ultima noapte de dragoste întâia noapte de război sau Patul lui Procust link spre lecţie

d)Romanul realist – George Călinescu, Enigma Otiliei link spre lecţie

Romanul de după la al doilea război mondial – (perioada postbelică), Marin Preda - Moromeţii link spre lecţie

IV. DRAMATURGIA –specii dramatice

1. Comedia – I.L.Caragiale, O scrisoare pierdută link spre lecţie

2. Drama – Camil Petrescu, Jocul ielelor; Act Veneţian link spre lecţie

V. POEZIA – evoluţie

1. Paşoptismul – Vasile Alexandri, Mezul iernii; Malul Siretului link spre lecţie

2. Mihai Eminescu – Luceafărul, Floare albastră, ScrisoareaI, Oda în metru antic, Sara pe deal link spre lecţie

3. Simbolismul – George Bacovia, Plumb; Lăcustră link spre lecţie

4. Tradiţionalismul –
Vasile Voiculescu - In gradina Ghetsemani link spre lecţie;
Ion Pilat - Aci sosi de vremuri link spre lecţie

5. Modernismul

a. Lucian Blaga -Eu nu strivesc corola de minuni a lumii link spre lecţie

b. Tudor Arghezi - Testament; Psalmul III[Tare sunt singur, Doamne şi pieziş!]; Flori de mucigai link spre lecţie

c. Ion Barbu - Riga Crypto şi lapona Enigel; [Din ceas, dedus...] link spre lecţie
6. Neomodernismul – Nichita Stănescu (În dulcele stil clasic; Către Galateea; Cântec) link spre lecţie

VI. EPOCI ŞI IDEOLOGII LITERARE

1. Introducţie la Dacia literară – Mihail Kogălniceanu link spre lecţie

2. Junimea şi revista Convorbiri literare– Titu Maiorescu link spre lecţie

3. Modernismul interbelic(perioada interbelică) – Eugen Lovinescu link spre lecţie

SUCCES LA BAC