| RenyMelody a întrebat:

Salutare,
Am si eu o nelamurire intre impartire si mod/modul/%( operatia ce gaseste restul unei diviziuni ).
Spre exemplu:
150 % 11=rest 7
150 / 11=13. 6363636364 adica restul fiind ce este dupa virgula adica 6.
Dar de ce nu imi iese la impartire tot 13, 7 adica rest 7? Nu asa ar fi normal?

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Cred ca ar trebui sa reconsideri un pic insasi tipul valorilor si modul in care calculezi.

Modulul reprezinta un numar intreg si este (daca imi aduc bine aminte) RESTUL impartirii in numere intregi pozitive. Practic este o valoarea care nu se poate exprima ca rezultat al impartirii in numere pozitive.

13.(63) reprezinta VALOAREA impartirii in numere rationale. Perioada 63, reprezinta CATE PARTI impartitor se cuprind in 150.

Cu alte cuvinte spune CATE PARTI DIN IMPARTITOR se cuprind in RESTUL impartirii in multimea numerelor rationale.

Daca vrei sa fii corect, si sa aflii restul, incearca sa calculezi REST (cel obtinut la operatia modulo) si sa il imparti la 11. Si ar trebui sa iti dea acelasi numar: 0, 63 perioada.

Deci, ma tem ca este o mica confuzie cu privire la modul de calcul.

1 răspuns:
| Radu284 a răspuns:

Umm, nu, restul nu este ce este dupa virgula... De unde pana unde ai venit tu cu ideea asta nastrusnica?