| fyp a întrebat:

Salutare! Care este diferența dintre DIICOT și SRI? Adică ambele se ocupă cu activități teroriste, grupuri infracționale organizate, activități ce pun în pericol securitatea națională, criminalitate informatică, așa că nu ar fi de ajuns decât o astfel de organizație?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este o diferenta foarte mare.
DIICOT face parte din Ministerul Public (procuratura) si se ocupa cu urmarirea penala si trimiterea in judecata in cazurile ce ii intra in atributii, inclusiv in cazurile de natura celor indicate de tine.
SRI este serviciul secret cu atributii de strangere a unor informatii pe plan intern, conform atributiilor, apararea secretului de stat, contraterorism, etc. Nu are dreptul de a face urmarire penala, asa ca toate informatiile privind infractiuni sunt transmise la DIICOT sau alte organe competente sa faca urmarirea penala.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Citește pe situl SRi, și află din DEX ce însaemnă cuvântul informație. Astfel o să afli domeniul și modul de acțiune a celor două instituții.

| Zuzu1991 a răspuns:

SRI e serviciu roman de spionaj, spre deosebire de altii, avem numai unul si se ocupa in acelasi timp de ce se ocupa in state CIA (spionaj si NUMAI spionaj, pe teritoriul SUA cica, ca nu ar avea dreptul sa faca nimic), NSA (urmariri de telefoane, hacking, etc.) si o parte din FBI care se ocupa de contraspionaj

DIICOT e format numai din procurori si investigatori, si in primul rand se ocupa de coruptie si apoi de cazuri grave si foarte grave

| Ioandelasal a răspuns (pentru Zuzu1991):

Gresit in totalitate.
De spionaj se ocupa SIE iar de dosarele de coruptie DNA.

| AndrElle a răspuns:

DIICOT amendează, SRI supraveghează.