| LordCristobal a întrebat:

Salutare!
Care este forma corecta de salut/adresare in intervalul orelor 12 noaptea si sase dimineata?
Stiu ca dupa patru sau cinci dimineata poti spune,, Buna dimineata" dar in intervalul 12 noaptea si trei dimineata care ar fi forma corecta?
,,Buna dimineata"sau,, Buna seara" sau e vorba de alta forma de salut?

Răspuns Câştigător
| carevaescu a răspuns:

Buna seara, pana in zori. Depinde in mare de cand rasare soarele in acea zi.

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La alegere, între "bună seara" și "bună dimineața".
Am lucrat în acel interval, nu există un salut potrivit.
De pe la 3 poți spune "bună dimineața". Dar te uiți și la om, încerci să-i ghicești programul de somn; dacă e tânăr, merge "b seara" toată noaptea. Dacă e de vârsta a 3-a, el se culcă normal pe la 8, deci dacă se trezește la 2 noaptea, pentru el e dimineață.

| Sophieka a răspuns:

Daca poti, spui doar Buna.
- Buna (si eventual numele, daca cunosti persoana)
sau daca nu, atunci buna dimineata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună întrebare. happy Chiar bună. happy

Personal aș folosi "bună seara" deoarece intervalul orar de la 12 noaptea până pe la 3, 4 dimineața, aparține tot de noapte. happy Acum depinde de tine ca persoană, ce simți, cum simți să spui. Nu cred că există o formulă standard a acelui interval orar.

Dacă este o persoană cunoscută ție și îți iei la revedere de la ea, în acel interval orar, îi poți adresa pur și simplu formula "noapte bună". Tot personal, nu recomand acest "noapte bună" spus persoanelor cu o autoritate mai mare sau mai străine/distante cu care nu ai o comunicare pe orizontală, deoarece mi se pare o adresare mai casual, spusă mai mult persoanelor mai apropiate de care ai altfel de sentimente.

| Aditu94 a răspuns:

-in intervalul orar 08-11 dimineata poti spune "Buna dimineata"
-in intervalul orar 12-17/ 12-20/12-22 cat exista lumina afara "Buna ziua"
-in intervalul orar 17-20-22 cand a apus soare pana la 5-6-7-8 dimineata pana cand va rasarii soarele, se spune "buna seara"