| droid96 a întrebat:

Cine poate sa-mi spuna cu ce alt personaj(dintr-o alta opera, din literatura romana sau universala)pot compara personajul Mara din romanul "Mara" de Ioan Slavici? (Dati-mi 2 asemanari si o deosebire)
Dau

Răspuns Câştigător
| StarkWolf a răspuns:

Personajul Mara din romanul "Mara" il poti compara cu Victoria Lipan din romanul "Baltagul". Noi asa am facut la clasa. ASEMANARI:
-amandoua sunt personaje principale;
-amandoua sunt precupete,descurcarete;
-amandoua erau vaduve.
DEOSEBIRI:
-Ea vindea branza si pieile ramase in urma sotului pentru banii necesari acestui lung si greu drum,pe cand Mara iesea cu cosurile si strangea bani pentru viitorul ei, al Persidei si a lui Trica;
Cam atat, a doua diferenta o gasesti tu!