| robertosiatat a întrebat:

Cum sa fac sa invat engleza fluent? Fac meditatii din martie si mare lucru nu s-a lipit de mine. Am invatat timpurile verbelor si citesc din ce in ce mai bine, dar nu suficient cat mi-ar placea. Voi cum faceti cand vreti sa invatati o limba straina. Dati-mi un site unde as putea invata englesa si alte limbi daca e. E posibil sa nu am "talent" la asa ceva, asa cum mi s-a mai spus. Astept raspunsuri sincere!

Răspuns Câştigător
| Rose123 a răspuns:

Citeste! Asa inveti cu siguranta! Citeste cat mai mult! Incepe cu ceva simplu in engleza,cu povestile clasice cu care ai inceput si atunci cand erai copil. Incearca sa te uiti la seriale sau filme in engleza(cel mai bine ar fi subtritate tot in engleza!) - astfel vei auzi pronuntia,vei prinde accentul si vei si citi in acelasi timp. Cum a zis si StopShowingOff,cel mai bine inveti o limba straina in momentul in care depinzi de ea. Asta cu siguranta nu iti este la indemana,dar ce ar fi sa contactezi un prieten care cunoaste limba si sa conversati? Puteti face asta atat fata in fata, cat si cu ajutorul camerei web. Continua meditatiile, invata regulile de gramatica, dar nu neglija nici vocabularul! Engleza este una dintre materiile mele favorite si am invatat-o cu placere intotdeauna happy
Nu mi-ai zis in ce clasa esti! Daca esti inca in generala, invata bine regulile de gramatica pentru a avea o sansa de a sustine examenul de bilingv de la finalul clasei a8-a! Asa vei putea opta pentru o clasa de bilingv engleza si vei avea cam 7-8 ore de engleza pe saptamana! Te va ajuta! happy

| robertosiatat explică (pentru Rose123):

I am 23 years old and in high school I learned French and German, but I didn't like French.

Bacu' l-am dat din gemana in 2009 am fost ultima promitie cu note si am luat 9, 50 (fara vrajeala ca n-am niciun castig)
Oricum Thanks!

| Rose123 a răspuns (pentru robertosiatat):

Ok,atunci uita fazele cu clasa de bilingv. Incepe cu ceva usor in engleza si foloseste dictionarul ori de cate ori ai nevoie. Daca esti pasionat si te tii de treaba, atunci vei invata cu siguranta. Bafta!

4 răspunsuri:
| MariiMelon a răspuns:

Eu de cand am urmarit pe yputube diferite fete din America am inceput sa imi imbunatatesc vocabularul si sa vorbesc mai fluent engleza. Cauta pe youtube diferiti oamenii din America uni fac clipuri in care se joaca, in care fac vloguri, sau se joaca pe Minecraft.

| StopShowingOff a răspuns:

Ca sa poti vorbi fluent engleza trebuie sa exersezi dar nu timpurile verbelor si alte lucruri ce tin de gramatica. Incearca sa porti conversatii cu cineva care stapaneste bine limba si acel cineva te va corecta daca gresesti. Cel mai usor o inveti cand depinzi de ea, de exemplu, mergi intr-o vacanta in stainatate si cand te intorci vei vedea ca ai facut progrese. Bafta.