| pacalaandrei123 a întrebat:

Salutare de ceva timp nu reusesc sa ma deprind in a rezolva probleme la fizica.Pur si simplu nu merge, nu mi pot forma mintea sa gandesca astfel.
Am tot cautat pe net dar nu am gasit niciun raspuns satisfacator.Problema mea este urmatoarea desi stiu sa identific datele existente si cele care nu se afla in cerinta (dar le poti deduce gen:"miscare rectilinie uniforma,asadar a=constanta"),desi stiu sa mi imaginez desenul si cum se manifesta in realitate ceea ce mi cere,desi fac de multe ori experimente sa vad cum se manifesta in realitate cerinta, TOTUSI exista ceva care nu l pot pricepe si anume CUM rezolvi problema.
Stiu ca multi o sa ziceti pai ce i asa greu, pai eu va zic este greu ca nu mi dau seama ce sa fac ce calcule sa fac. Poate destul de multi v ati lovit de asta:sa puteti intelege cerinta dar sa fiti incapabili sa o rezolvati.Eu asta nu inteleg REZOLVAREA.
Acum daca stiti careva vreo metoda ceva prin care sa pot rezolva probleme de fizica?

1 răspuns:
| Christel a răspuns:

Exerciţiu continuu!
În loc să scrii pe-aici întrebări de-astea şi să citeşti ştiu eu câte răspunsuri, mai bine ai rezolva probleme de fizică. Doar aşa mintea ta îşi va forma un tipar e rezolvare al lor.