| gazaru a întrebat:

Salutare.La limba franceza la timpul "le passe compose" ce vrebe alcatuiesc cu avoir si care cu etre? Si cum invat mai bine engleza sau franceza.Si ciine imi spune si mie cum se spune in engleza "eu ma duceam eu facea eu ma jucam eu alergam"FUNDA

Răspuns Câştigător
| Pufffx a răspuns:

Engleza poti sa inveti dupa academia-de-egleza e un site care te ia cu formulele de prezentare pronumele pesronale..etc.

| Irena97 a răspuns (pentru Pufffx):

Vai ce raspuns perfect la intrebare. Ma mir ca nu ai vorbit despre vreme! Zero barat.

| gazaru explică (pentru Irena97):

Frate ai ceva cu mine sau cu ceilalti.Pun ce intrebari vreau eu ori raspunzi ori taci.paaaa

4 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Pai pot sa-ti raspund doar la prima intrebare.
Verbul "etre" se foloseste pentru verbele care arata miscarea, iar celelate se formeaza cu "avoir".
Crede ca cel mai usor este sa inveti o liba straina daca o borbesti. Poti sa inveti mult de la filme, sau partea mai grea stai toata ziua cu capul in dictionare. Sau daca poti, vorbesti acasa cu cineva pe franceza, sau pe engleaza, iar atunci cand gresesti persoana respectiva sa te corecteze.

| Irena97 a răspuns:

Ce e cu intrebarile astea de cacao? Si pentru ce dai funda? Ca ti-a scris aberatii. Le aranjati distrusilor!