| LordCristobal a întrebat:

Salutare la toata lumea!
Am gasit o idee politica faina din punctul meu de vedere si as vrea sa o discut si cu voi.
In 1886 au existat discutii privind o unire a bulgarilor si romanilor intr-o singura tara aceasta propunere fiind facuta de premierul Bulgariei de la acel moment cu Carol Intai conducator al ambelor popoare.Dar acest proiect politic nu s-a realizat deoarece s-au opus Rusia si Austro-Ungaria.
Dar daca aceasta idee s-ar fi concretizat cum ar fi decurs lucrurile in Balcani si Europa si ce impact ar fi avut?
Si cat ar fi rezistat aceasta unire?
Ar fi fost benefica aceasta unire pentru noi si pentru bulgari?

Răspuns Câştigător
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

"daca taceai nu te aberai... DEGEABA!"

Deci pe lângă faptul că ești nenorocit și vorbești în necunoștiință de cauză, mai ești și semi-analfabet.
Și pentru cultura ta generală: Stefan Stambolov, premierul Bulgariei, a propus coroana noului-creat stat bulgar regelui Carol I în anul 1878, dat fiind rolul pe care România l-a avut în războiul ruso-turc din '77-'78, precum și pentru a forma o alianță cu românii care să asigure o oarecare stabilitate. Nu mai existase un stat bulgar din Evul Mediu.
Nu era vorba de o uniune reală, ci de una personală, cum au fost Anglia și Scoția pâna la Actul Uniunii al reginei Ana din 1701.

20 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Crezi ca ar fi iesit ceva bun din unirea unui popor latin cu unul slav?

| LordCristobal explică (pentru suntserios):

Hai sa iti spun de ce cred ca ar fi fost bine.
Daca cele doua tari se uneau sau formau o confederatie poate zona Balcanilor era mai linistita si s-ar fi format un pol de putere in Balcani.
In acest scenariu bulgarii nu si-ar fi atacat niciun vecin si nu cred ca se mai putea vorbi de razboaiele balcanice.Carol Intai nu era un rege cu vederi expansioniste in dauna vecinilor.

| sierra1 a răspuns:

"o unire a bulgarilor si romanilor intr-o singura tara ...Ar fi fost benefica "

nu prea identific elemente comune in afara Dunării, care de altfel, ne DESPARTE

| CostinAlamariu a răspuns (pentru sierra1):

Ah da, în 1886 nu erau inventate încă podurile

| sierra1 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Rili? Ia intrebă-l pe unul Apolodor îi zice, cică era din Damasc, ce zice de asta...

| CostinAlamariu a răspuns (pentru sierra1):

Văd că nici sarcasmul nu s-a inventat încă

| sierra1 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Te-ai șifonat spunându-ți că greșești sau ce, că intervenția ta e cam... indecis-sucită

| CostinAlamariu a răspuns (pentru sierra1):

Nu e indicisa si nici sucita. Eram in mod evident sarcastic

| sierra1 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Ai incercat dar n-ai reușit... din păcate ți-e greu să te exprimi, trebuie să recunoști!

| CostinAlamariu a răspuns (pentru sierra1):

De fapt tu n-ai reusit sa intelegi sarcasmul. Și mai zici și tâmpenia monumentala că "Dunărea ne desparte" DE PARCĂ N-AR FI EXISTAT PODURI ÎN 1886"

| sierra1 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

~ HyperboreaSchizoPosting: în 1886 nu erau inventate încă podurile~

uite schizo mamă, după ce că nu știi, nici habar n-ai!

| CostinAlamariu a răspuns (pentru sierra1):

Nu am zis-o așa. Am zis "ah da, în 1886 nu erau încă inventate podurile". Acel "ah da" era un indicator clar de sarcasm

| sierra1 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

~ HyperboreaSchizoPosting: ah da" era un indicator clar de sarcasm~

ete fleoșc, ne-ai umplut de sânge!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ar fi fost benefica aceasta unire pentru noi si pentru bulgari?
Nu.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu cred ca ne-ar fi avantajat prea mult. Și România și Bulgaria au pretentii teritoriale comune în Dobrogea deci nu știu dacă ne-am fi putut înțelege pe ele. Și în caz de război nu știu dacă ar fi vrut soldații bulgari să lupte pentru Transilvania sau Basarabia.

Răspuns utilizator avertizat