| vl273 a întrebat:

Salutare la toti. Trec a 8a si vreau sa va intreb cum e mai ok: sa fie orele dimineata sau dupa-masa? Intreb asta, deoarece scoala mea are clasa a 8 a dupa amiaza (se invata paralel cu 5-7 ca program). Acum faza e ca nu prea stiu ce sa fac..adica gen sa ma mut la alta cu program dimineata sau sa raman acolo? (oricine este liber sa isi dea cu parerea) happy

4 răspunsuri:
| Lvc2000 a răspuns:

Daca vrei sa înveți poti oricand! Am trecut clasa a IX- a si m-am pregatit intesn pentru examen din toate forțele si resursele de timp ma trezeam dimineata la 4 sa stcriu si sa învăț pentru ca se dimineata pana la 2 aveam ora la scoala normală cum s-ar zice iar de la 3 la 7 aveam ore la scoala de muzica+ meditatii in weekend si cu toate sacrificiile acestea am avut cea mai mare medie pe scoala mea si pe un loc bunicel pe judet, abia astept sa vad daca intru unde-mi doresc! Iti urez multa baftă si sa înveți încă din prima zi de scoala ca iti va prinde bine, gandeste-te ca este foarte important acest examen, nu are fost sa te muți, sa mai pierzi timp sa te acomodezi cu colegii si profesorii in acest an dificil, caci iti zic ca va fi frumos sa-ti ai colegi aproape la banchet, cei cu care ai împărtasit amintiri..nu are rost sa faci asta pebtru un programul daca iti doresti sa înveți o poti face oricand! Multa baftă!

| vl273 explică (pentru Lvc2000):

Eh. aici e faza ca gen scoala mea intra in reparatii si ne vor muta undeva mai depate un pic (faceam 5 min pe jos pana la scoala "normala"). iar cand am auzit ca ne muta si vom avea ore dupa masa mi.a cam dat un pic de gandit.

P.S. multumesc pentru incurajare! happy

| alexlex98lex a răspuns:

Buna! Personal, gasesc mai prielnica varianta cu orele dimineata. Am terminat liceul si iti spun din proprie experienta: dimineata, te trezesti bine-mersi la ora 6, pleci frumos la scoala, stai chiar si 7 ore, cand te intorci ai timp sa dormi, iar apoi te apuci de invatat. Iti spun sigur ca asa-zisul "chef de invatat" vine, de obicei, spre seara, dupa ora 5-6 si dimineata, cand poti da randament la scoala. Daca ar fi sa ai ore dupa-amiaza, te-ai trezi dimineata tarziu, ai fi buimaca de somn la scoala, nu ai avea timp sa inveti dupa-amiaza si tot asa. DAR...presupun ca oamenii sunt diferiti si toti reactionam altfel la oboseala si avem ore diferite prielnice pentru invatat.

| vl273 explică (pentru alexlex98lex):

Intr.adevar. aici iti dau dreptate adica prefer sa ma trezesc in fiecare dimineata la 6 decat sa vin seara la 19.30 acasa obosit si fara chef de teme.