| împreunăfacembine a întrebat:

Salutare lume,

Pentru cineva care nu se descurca la engleza in sensul ca vocabularul nu ii e prea dezvoltat iar gramatica cam scartaie ce credeti ca i-ar putea recomanda un profesor?

Cu ce lectii sa incep? (da, intreb pentru mine)

Si nu vreau sa imi ziceti: "incepe cu gramatica" si nu stiu ce. Ci lectiile in sine

5 răspunsuri:
| AndreeaDaniela2000 a răspuns:

Citeste cărți/articole în engleză sau daca preferi uita-te la filme/seriale/yt in engleză și o sa prinzi din mers.
Nici eu nu stiu gramatica, dar imi dau seama daca o propozitie e corecta dupa cum se aude

| împreunăfacembine explică (pentru AndreeaDaniela2000):

Si daca eu ascult video in engleza de unde stiu ce inseamna in romana?

| AndreeaDaniela2000 a răspuns (pentru împreunăfacembine):

Incepi cu video-uri care au un limbaj colocvial (prank-uri de ex) iti setezi subtitrare in engleza si daca chiar nu intelegi bagi cuvantul pe google translate, dar nu o sa ai nevoie pentru ca iti dai seama din imagini ce vrea sa spuna

| împreunăfacembine explică (pentru AndreeaDaniela2000):

Imi poti da cateva linkuri pentru video respective

| AndreeaDaniela2000 a răspuns:

Cauta gold digger prank, 24 h hide in his house sau poti merge pe chanel like,, actually happend",, Tell your story animated''care sunt efectiv povesti reale si,, social experiment" iar e ok