| kissomanu a întrebat:

POate sa'mi spuna si mie care este diferenta dintre un grup scolar si un colegiu? Vreau sa imi fac studiile in Ro si nu stiu pentru ce sa optez...la noi in MD nu sunt grupuri scolare si nu stiu care este diferenta dintre ele si colegiile.
Ms anticipat!
P. S: FUNDA!

Răspuns Câştigător
| adit58 a răspuns:

Grupurile scolare sunt un fel de compexe adica intr-un grup scolar se gasesc cel putin doua nivele de invatamant(scoala generala, luceu, facultate, master) in timp ce colegiile sunt un fel de scoala superioara unde nu intra oricine, de obicei pentru scoala generala sunt cate o singura clasa. Iti recomand clar colegiile. Funda?

7 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Grupurile scolare sunt profesionale, inveti o meserie si sunt mult mai proaste decat colegiile.Colegiile nationale sunt cele mai bune licee.In plus cand te angajezi, la majoritatea job-urilor se cere liceul nu profesionala.De la liceu poti merge la o facultate.Cei care fac profesionale dupa 10 sau 12 clase se angajeaza pe salariul minim. Daca ai liceul ai alte posibilitati.

| Dia a răspuns:

Colegiul este recunoscut si in UE. Grupul scolar insa, nu este recunoscut de UE.

| JustWannaDance a răspuns:

Salut. Dupa parerea mea nu exista diferenta intre un grup scolar si un colegiu, dupa parerea mea e acelasi lucru. happy
O intrebare: Md = Madrid? :X

| pitbull60 a răspuns:

Ca un sfat!
Daca ai medie destul de buna si iti este usor sa inveti.mergi la un colegiu, crede-ma ca stiu ce zic.la un gr scolar nu se face aceiasi carte care se face la colegiu,desi se spune ca nu conteaza liceul, cine vrea sa invete, invata(bullshit!)... conteaza foarte mult...cand va trebui sa dai BACU o sa obs diferenta si nu neaparat, in general!

| korynna_4355 a răspuns:

Buna la un grup scolar faci 5 ani pana intr-a 13-a, iar la colegiu doar 4 ani pana in clasa a 12 a si dai bacu. Eu te as sfatui sa intri la colegiu, se intra cu media putin mai mare, dar foarte putin. Eu sunt la colegiu si e suuuper bine. MD= Moldova nu Madrid laughing))rolling on the floor)) Funda? big grin

| kissomanu explică:

Nu...MOLDOVA, republica moldova big grin... oricum mersi de raspuns

| nerryssa a răspuns:

Buna! in general, colegii, sunt institutiile de invatamant bune, recunoscute, in care se intra cu medii mai mari si functioneaza pe filiera teoretica ( mate-info, stiintele naturii, filologie etc). grupurile scolare sunt in mare parte pe profil tehnic. cred. daca am spus vreo prostie imi pare rau. big grin