| irinel171 a întrebat:

Care e diferenta dintre liceu, colegiu si grup scolar?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Liceul este institutia de invatamant urmata timp de 4 ani de absolventii de gimnaziu si finalizata printr-un examen de bacalaureat.
Colegiul nu este altceva decat o denumire mai pompoasa pentru un liceu de prestigiu, incercand sa arate un anumit mod de organizare, o vechime si o traditie in domeniu, un anumit statut dobandit in timp. De obicei colegiile au si clase de gimnaziu, sau chiar si de scoala primara, privite ca un fel de pepiniera pentru acel liceu.
Gupul scolar este o unitate de invatamant formata din mai multe "subunitati", care pot fi: scoala primara, gimnaziu, liceu, scoala profesionala, scoala postliceala samd. Denumirea nu are legatura cu fostele scoli de arta si meserii.

3 răspunsuri:
| GoldandSilver a răspuns:

Pai toate sunt licee colegiu cuprinde si clasele 1-8 si grupul scolar la fel ca colegiul.

| piticoth a răspuns:

In mare masura conteaza prestigiul, istoria, elevii, oplimpici care au facut performanta de care se pot mandri pe mai departe. Se poate numi si concurenta.
Diferenta e ca unul este mai bun decat celalalt. In cazul asta Colegiul National este cel cu care te 'mandresti'. Iar Grupul Scolar poate fi considerat in unele cazuri si ca Profesionala.
Colegiul este o institutie de invatamant care are doar laboratoare, la liceu ai doar o clasa cum era in generala.

| Sorin24 a răspuns:

1) Colegiul:
a. arata specializarea principala a liceului, de ex.: agricolo
b. colegiul national: colegiile nationale sunt doar liceele cu medii destul de mari la admitere, dar care au si clase 5-8
2) Liceul:
a. Liceul "...": reprezinta unitatea care poate avea si filiere tehnologogice (dar nu este obligatoriu)
b. Liceul teoretic: are doar filiera teoretica, dar nu are medie asa de mare sau nu are 5-8
3) Grup scolar: fostele S.A.M.-uri (cam asa ceva)