| vlad_2650 a întrebat:

care este diferenta dintre grup scolar, colegiu si liceu? Dau fundita.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai

grupul scolar are si liceu si scoala profesionala (de-aia ii zice grup)

colegiu are o vechime mai mare, e mai renumit, dar asta nu inseamna ca e mai valoros sau ca se invata mai bine

nu conteaza denumirea, conteaza ce se invata, cat de seriosi sunt elevii si profesorii

4 răspunsuri:
| Nevermindd a răspuns:

Intre ‘liceu’ si ‘Colegiu National’ diferenta o face prestigiul, istoria, elevii oplimpici care au facut performanta de care se pot mandrii, profesorii mai buni, severi.
Grupurile scolare sunt scoli care au, pe langa profilele de liceu si clase de arte si meserii.(Unde poti invata o meserie de constructor, zidar, instalator, electrician etc.)

| Onutzyk a răspuns:

Grup scolar - cls 1-8
colegiu - cls 1-12, sau cls 5-12
liceu - cls 9-12

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Grup scolar= clasele 1-13
liceu= clasele 9-13
colegiu= au si camin pentru cazare