| Kennedy97 a întrebat:

Salutare. Ştie careva criteriile de admitere la Drept? ( la Cuza,la Iaşi). Sau la Psihologie? Tot acolo.
Cu ce medie de Bacalaureat se intră la buget, şi cu cât la taxe? big grin

Răspuns Câştigător
| mariamara23 a răspuns:

Buna! La drept la Iasi se calculeaza media de admitere in felul urmator: 50% nota de la bac si 50% examenul de admitere care consta intr-un test grila cu 50 de intrebari din gramatica limbii romana. Din cate am vazut anul acesta, ultima medie la buget a fost 8.15 iar la taxa putin peste 7.50 (sper sa nu ma insel)

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Era chiar aşa de "greu" să te uiţi pe site-ul oficial?
Sau, este mai SIMPLU s-o facă altcineva în locul tău =))

"CRITERII DE ADMITERE ÎN ANUL I :
- 50% - test la Limba Română;
- 50% - media examenului de bacalaureat.
Criteriu de departajare pentru medii egale: nota testului la Limba Română

Medii MINIME ADMIŞI (ADMITERE IULIE 2014) :
8.53 Învaţământ cu frecvenţă (ZI) BUGET
8.40 Învaţământ cu frecvenţă (ZI)TAXĂ
7.75 Învaţământ cu Frecvenţă Redusă (I.F.R.)" - SURSA :
http://laws.uaic.ro/ro/admitere/admitere-licenta

Pentru Psihologie vezi linkul :
http://www.psih.uaic.ro/admitere/2015/ofertaStudiiLic.htm

Toate cele bune!