| Gabi133737 a întrebat:

Salutare.
Sunt din Cluj, am 25 ani și lucrez în IT de 5 ani (momentan ocupând o funcție de nivel 3 suport global într-o firmă din Cluj, iar acum îmi doresc să încep și o facultate pentru a avea o diplomă de licență. Din păcate, am terminat filologie intensiv engleză, iar la Bacalaureat nu am o notă la matematică/informatică care să mă ajute la aplicarea la o facultate din domeniu, majoritatea oferind nota 0 dacă nu ai una.
Îmi doresc o facultate care se poate face în modul ID (la distanță), totodată să fie una care ajută la deducerea impozitului. Mi-ar plăcea să fac și ceva în domeniu, de exemplu Informatică Economică la FSEGA sau UBB, însă am auzit doar chestii nasoale despre asta, mai ales titlul de struțo cămilă al unul facultăți de genul. O facultate sigură pe care o am până acum ar fi Facultatea de Business, specializarea Administrarea Afacerilor (la distanță).
Aveți vreo recomandare de vreo facultate la distanță care să fie cât de cât relevantă în domeniul meu și să mi permită și să lucrez între timp?
Mulțumesc frumos.

7 răspunsuri:
| XSmokerxx a răspuns:

Fa scoala informala de it. Primesti diploma acreditata care te scuteste de impozit dupa 4 luni de zile si un examen. Costa 1200 euro taxa

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru XSmokerxx):

Serios asa prostesc aia de la scoala informala de it ca diploma lor te scuteste de impozit?

Răspuns utilizator avertizat
| Gabi133737 explică (pentru Bubico2022):

Salutare. Funcția propriu zisă se numește Operations Endpoint Administrator, care face parte din echipa de Infrastructură Globală. Mă ocup de crearea și menținerea la zi a aplicațiilor, configurarea unor servere unde se distribuie aceste aplicații, codare în Powershell și VBS cât și acopăr partea de OS deployment. Te ajută asta?
Mulțumesc frumos.

Răspuns utilizator avertizat
| Gabi133737 explică (pentru Bubico2022):

Salutare din nou,
Nu, nu este help desk. În acest moment funcția mea dă înspre un DevOps, cel puțin la asta lucrăm acum pentru a primi tot mai multe responsabilități. Nu stau deloc prost nici cu salariul, pentru cineva fără studii superioare.
Motivul pentru care am nevoie de o licență e pentru a mi deschide mai multe oportunități cât și să nu fiu trecut cu vederea când o să vină vorba să caut altceva doar din cauza lipsei unei diplome. Dacă cumva ai mai multe sugestii de facultăți, cu nume dacă te rog, mi-ar fi de mare folos.

Răspuns utilizator avertizat