| Georgiana_Ramona_1995 a întrebat:

Termin liceul anul acesta si as dori sa merg la facultatea de pedagogie, as dori cateva informatii despre ea, daca este grea admiterea, ce materii se fac, daca este placuta sau grea... Multumesc.

2 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Draga, ramona principalele informatii ar fi
OBIECTIVUL FUNDAMENTAL al programului de studii Pedagogia învăţământului primar şi preşcolar vizează profesionalizarea în cariera didactică prin formarea şi dezvoltarea competenţelor necesare realizării eficiente a rolurilor profesionale în învăţământul primar şi preşcolar
Competenţe profesionale
- Proiectarea unor programe de instruire sau educaţionale adaptate pentru diverse niveluri de vârstă/pregătire şi diverse grupuri ţintă
- Realizarea activităţilor specifice procesului instructiv-educativ din învăţământul primar şi preşcolar
- Evaluarea proceselor de învăţare, a rezultatelor şi a progresului înregistrat de preşcolari / şcolarii mici.
- Abordarea managerială a grupului de preşcolari / şcolari mici, a procesului de învăţământ şi a activităţilor de învăţare/integrare socială specifice vârstei grupului ţintă
- Consilierea, orientarea şi asistarea psiho-pedagogică a diverselor categorii de persoane / grupuri educaţionale (preşcolari/ şcolari mici/elevi, familii, profesori, angajaţi etc.)
- Autoevaluarea şi ameliorarea continuă a practicilor profesionale şi a evoluţiei în carieră
Ocupaţii posibile
- Profesor în învăţământul primar;
- Profesor în învăţământul preşcolar;
- Asistent de cercetare în pedagogie;
- Consilier învăţământ;
- Expert învăţământ;
- Inspector învăţământ;
- Referent de specialitate învăţământ;
- Mentor,
- Consilier şcolar.
Mult succes in ceea ce faci