| alexmihailul a întrebat:

Salutare TPU am nevoie de ajutor cate tipuri te rima exista si cum se calculeaza masura unui vers, dati-mi ex de figuri de stil adica toate figurile de stil plus ex, mentioneaza rolul cratimei in secventa carelen-carcate 2 ex, imi puteti spune ce trebuie sa scriu la senmnificatia unei secvente si la caracterizarea personajului

1 răspuns:
| Tudor123123 a răspuns:

Carele-ncarcate elidarea vocalei ''i'' pronuntarea mai rapida, mai usoara, legata a doua parti de vorbire diferite, un substantiv comun si un adj propriu-zis rima imperecheata 1-2/3-4 incrucisata 1-3/2-4 imbratisata 1-4/2-3 monorima 1-2-3-4 alba (in poezia contemporana) masura unui vers - nr de silabe al acelui vers, semnificatie secventa nu se mai da anul acesta, iar la personaj ''intri'' in text cu personajul x este personajul principal al frag. extras din opera literara y scrisa de z, deoarece participa la toate momentele subiectului, dupa care in 2 argumente zice de portretul fizic(daca are) daca nu, un argument mai mare doar despre moral (cel putin 15 randuri) si in concluzie reiei ce ai zis in argument(e) + definitie, figuri de stil sunt prea multe, cauta aici http://www.referatele.com/......petiti.php