| Dante30 a întrebat:

Salutare TPU, am nevoie de raspuns relativ urgent la urmatoarea intrebare: Eu sunt a 12-a si am bacul in 3 lunii, Dau la romana, mate m2, si proba la alegere dintre geografie istorie logica si economie, Ca profil sunt tehnician în activitãti economice.
Finalmente si intrebare, a dat cineva bacul la logica, logica fiind proba la alegere? ca am inteles, ca logica e cea de clasa a 9-a si ca ar fi foarte putin de invatat comparativ cu geografia care e proba la alegere pe care o gasesc mai usoara, dar logica e cea mai usoara si convenabila din ce am inteles, Pana la urma sa dau la logica sau la geografie? Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| Juiceee a răspuns:

Fratele meu a dat bacul la logica si a luat 10.
Acum gandeste-te daca esti flexibil, ma refer la dat raspunsuri logice, clar, si rapid.

Dintre ce ai enumerat, logica e cea mai ok si usoara.

Succes.happy

6 răspunsuri:
| Mimino a răspuns:

Raspunsul e simplu: cauta subiectele din anii trecuti date la Logica si argumentare, iar daca stii sa le rezolvi (macar in mare parte), cu siguranta te vei descurca si la examen. Daca nu ti-a placut, nu te-ai descurcat, ar fi bine sa alegi alta materie. Daca te gandesti ca-i putina materie si o poti "toci", te inseli. Trebuie sa acumulezi/reactualizezi (nu stiu la ce nivel esti) partea teoretica, apoi sa faci multe exercitii. Alegerea iti apartine, opteaza pentru o materie care ti-a placut/iti place, asa iti va fi mai usor sa te pregatesti. Bafta si spor la invatat!

| AndrrreaDeea a răspuns:

Eu sunt in a XI-a si cu cei care am vorbit mi-au spus sa dau la logica ca e mult mai usor ca la geografie si o sa iau o nota buna.

| Kulcinschi_Yana_1999 a răspuns:

Alege la geografie e mai usoara

| DeiutzaDeiutzaDeiutza a răspuns:

Buna, eu zic sa dai la geografie. E foarte usor de invatat daca ai memorie vizuala, pentru harti, sa retii orase, rauri, judete, etc. La geografie am dat si eu anul trecut, am luat 9.25, am facut 2 greseli din neatentie. Se poate lua usor nota mare. Bafta!

| Dante30 explică (pentru DeiutzaDeiutzaDeiutza):

Am memorie vizuala dar din pacate nu pot retine toate orasele/raurile/muntii etc. de asta vreau sa dau la logica... sunt mai bun la tocit si la redat cu vorbele mele decat la memorie vizuala bazata pe rauri etc vazute pe harti.

| Mimino a răspuns (pentru Dante30):

Logica n-are legatura nici cu "tocitul", nici cu "redatu' cu vorbele tale".
Vorbeste cu profesorul din scoala care preda logica, economie etc, poate ca el e cel mai in masura sa aprecieze daca poti obtine rezultate multumitoare la una dintre aceste doua materii.