| Adrian_C_1994 a întrebat:

Am o situatie mai delicata. In 2014 m-am inscris la universitatea X facultatea Y Profilul Z am intrat la taxa, am platit primul an nu l-am terminat neajungand la nici un examen din semestrul 2 fiind plecat din tara, in anul 2(2015-2016) nu am platit taxa, nu am fost deloc. In vara as vrea sa ma inscriu tot la universitatea X la facultatea A profil B, la ce as putea sa ma astept? Ar trebui sa mai merg(dupa 1 an de absenta si neplata a taxei de scolarizare) sa imi retrag dosarul de la Y ca sa ma inscriu la B avand in vedere ca facultatile fac parte din cadrul aceleiasi universitati? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

In virtutea principiului autonomiei universitare, fiecare universitate isi stabileste propriile regulamente! Din acest motiv va trebui fie sa cauti pe site-ul fie al univesitatii "x",fie al facultatii"y", informatii despre retrageri, exmatriculari, transferuri intr-un document denumit :"Regulament privind activitatea profesionala a sudentilor"( de la universitatea "x"sau de la facultatea "y").
Daca informatiile gasite in regulament nu iti sunt suficiente, sau daca nu ai primit o dispozitie de exmatriculare din initiativa facultatii Y va trebui sa contactezi secretariatul facultatii pentru a afla ce formalitati administrative trebuiesc indeplinite pentru retragerea dosarului in vederea inscrierii, in anul universitar urmator, la alta facultate din cadrul aceleisi universitati.