| Ioan21 a întrebat:

Salutare,TPU!

Cum se realizeaza Argumentarea apartenenţei unui text literar la genul liric : scot verbe pronume pers 1 2 si figuri de stil?

Răspuns Câştigător
| Aylee a răspuns:

Apartine genului liric deoarece autorul isi exprima gandurile ideile sentimentele cu ajutorul eului liric. Poti spune ca este prezent eul liric prin pronume, verbe sau ce ai tu acolo. Sunt prezente figuri de stil cum ar fi... inversiunea, repetitia etc. Cam astea ar fi.

2 răspunsuri:
| maria6 a răspuns:

Spui ce sentimente sunt exprimate de catre eul liric, ideile pe care le formulezi, imaginile artistice vizuale, auditive, de miscare, olfactive, modul de expunere folosit (descrierea, monologul liric).