| MihaiNabul a întrebat:

Dau funda.
Ma numesc Mihai, sunt clasa a8a.
Ma tot gandesc la ce profil sa ma duc insa nu am nici o idee.
Ma gandeam la stiinte sociale [ Dar din cate am inteles NU prea ai variante dupa terminarea liceului,in afara de Psiholog,Politist,Jandarm,etc. ] Ma intereseaza ceva banos in afara de Politie.
M-am mai gandit la Economic insa se da bacul la Matematica ceea ce-mi face probleme pentru ca mie nu-mi place matematica.
Romana - Imi Place
Matematica - Nu imi Place
Chimie - O urasc
Biologie - E super
Geografie - Sincer mi se pare ok dar am o profesoara care nu stapaneste ora si nu se intelege nimic din cauza galagiei,etc.
Latina - Nu stiu ce sa spun, e greuta dar m-as putea obisnui cu ea
Ed. Tehnologica - Imi place
Sport - E ok, imi place.
Ed. Civica - Imi place
Informatica - E super
Franceza - E ok, am avut-o ca Limba 2
Fizica - O urasc
Engleza - E super faina
Istorie - O iubesc la nebunie
Muzica - E ok, dar nu am talent
Desen - E ok dar nu am talent
Religie - Nu am ce preciza aici.
P.S : Nu vreau filologie
P.S Dupa terminarea liceului vreau sa fac o facultate, master si dupa sa am un job relativ banos.

Răspuns Câştigător
| Cannibal a răspuns:

Pai ai putea încerca la profil de mate-info.
Dacă înveți formulele la matematică și muncești cât de mult îți garnatez că o să ajungi să iubești matematica mai mult decât română.
Cu multă muncă poți să excelezi în orice domeniu îți dorești.
Depinde doar de tine dacă începi să muncești sau te lași pradă lenei dar după nu te poți plânge că nu câștigi bani.
Orice lucru pe care-l alegi în viață necesită sacrificii uriașe și multă, multă muncă.
Așa că îți urez mult succes! Sper că te-am motivat.

3 răspunsuri:
| Teo29 a răspuns:

Ramai la profil uman, stiinte sociale sau filologie. La restul dai bac la mate, fizica/chimie si nu iti recomand dupa ce ai scris mai sus. Nu conteaza ce liceu faci, conteaza pregatirea din clasa a 12-a spre profilul la care mergi mai departe.

| MihaiNabul explică (pentru Teo29):

Din cate am intelesd daca ma orientez spre stiinte sociale, termin o facultate nu voi avea un job foarte banos.

| aDEeLAa a răspuns:

Cel mai banos cred ca e la un profil care contine mate. poate nu-ti place ca nu te a facut profesorul sa intelegi. majoritatea facultatilor si masterelor,, tehnice'' includ matematica. un profil de mate info te-ar introduce si-n informatica care a devenit indispensabila si f banoasa.
daca chiar nu ti place... te poti orienta pe stiintele naturii, unde de obicei, se pune accent pe chimie mai mult decat pe biologie...
sau stiinte sociale pentru istorie.
facultate si master poti sa faci dupa orice profil ai face happy