| Petre_Dragos_1998 a întrebat:

Salutare TPU, eu în prezent sunt la învățământul cu frecvență redusă clasa a-12-a, și vreau să mă transfer la învățământul de zi.
Și dacă mă mut înapoi la învățământul de zi, s-ar putea să poată să mă bage doar în clasa a-11-a... ce vreau eu să știu...
S-ar merita să mă duc înapoi la învățământul de zi? Țin să menționez că la cel cu frecvență redusă nu dau bacul la matematică, dar fac și clasa a-13-a... și la cel de la învățământul de zi, la fel, tot nu cred că aș da la matematică.
Deci, s-ar merita să mă transfer înapoi la liceul de zi, sau să rămân în continuare acolo?
Mulțumesc anticipat!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai terminat clasa a XI sau a XII la frecventa redusa vei intra in aceeasi clasa la zi, cea pe care ai terminat-o, conform ROFUIP, citez:
"ART. 224. Elevii din învăţământul liceal, din învăţământul profesional şi din învăţământul postliceal se pot transfera de la o formă de învăţământ la alta astfel:
  a) elevii de la învăţământul cu frecvenţă redusă, se pot transfera la forma de învăţământ cu frecvenţă, după susţinerea şi promovarea examenelor de diferenţă, dacă au media anuală cel puţin 7, 00, la fiecare disciplină/modul de studiu, în limita efectivelor maxime de elevi la clasă şi potrivit criteriilor prevăzute în Regulamentul de organizare şi funcţionare al unităţii de învăţământ; transferul se face, de regulă în aceeaşi clasă, cu excepţia elevilor din clasa terminală de la învăţământul cu frecvenţă redusă, pentru care durata studiilor este mai mare cu un an, care se pot transfera în clasa terminală din învăţământul cu frecvenţă;"
Ca merita sau nu numai tu poti decide si alege ce te avantajeaza.