| anonim_4396 a întrebat:

Salutare TPU, eu nu am fost la biologie deloc semestrul asta si profesoara mi-a zis ca sunt neincheiat, ce as putea face in privinta asta? Sunt la liceu, clasa a 11-a si nu mai am cum sa iau nota, o sa dau corigenta? Daca da, imi spune si mie cineva cum e la corigenta? De cate ori trebuie sa merg si daca trebuie sa invat mult? Mi-ati putea explica totul ca la un prost? Ca eu nu am avut niciodata probleme de genul asta, multumesc.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca n-ai avut note ai fost declarat amanat pe semestru I si la inceputul sem.II, de regula in primele 2 saptamani, va trebui sa sustii un examen la biologie din materia sem.I, examen format din o proba scrisa si una orala, conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 143.(1)Proba scrisă a examenelor are o durată de 45 de minute pentru învăţământul primar şi de 90 de minute pentru învăţământul secundar şi postliceal, din momentul transcrierii subiectelor pe tablă sau al primirii, de către elev, a foii cu subiecte. Proba scrisă conţine două variante de subiecte, dintre care elevul tratează o singură variantă, la alegere.
(2)Proba orală a examenelor se desfăşoară prin dialog cadru didactic-elev, pe baza biletelor de examen. Numărul biletelor de examen este de două ori mai mare decât numărul elevilor care susţin examenul la disciplina/modulul respectivă/respectiv. Fiecare bilet conţine două subiecte. Elevul poate schimba biletul de examen cel mult o dată."

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu dai corigenta. Iti inchei media in primele saptamani din semestrul 2. (dai un test)

| Enemy112 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca nu ma pune sa dau testul ala?

| anonim_4396 explică (pentru Enemy112):

Nu-i legal.