| anonim_4396 a întrebat:

Pot învăța să scriu cu dreapta dacă sunt stângaci? Dacă as învăța mi-ar afecta creșterea sau dezvoltarea emisferelor creierului?

Răspuns Câştigător
| EneCristian a răspuns:

Nu are legatura cu emiseferele creierului poti invata sa scrii dar mana ta dominanta va ramane stanga.

2 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Poti,dar iti va fi greu.

| Gabriell1992 a răspuns:

Nu inteleg de ce ai vrea sa faci asta, daca te-ai obisnuit sa scrii cu mana stanga, scrie in continuare cu ea. Daca te-ai apuca acum sa inveti sa scrii cu cea dreapta, ai avea un scris foarte urat. Apropo, psihologii spun ca "învăţătorii care încearcă sa transforme un stângaci într-un dreptaci fac cea mai mare greşeală. Copiii stângaci obligaţi să scrie cu mâna dreaptă pot deveni bâlbâiţi sau pot avea dificultăţi de învăţare."