| emipenet a întrebat:

Salutare TPU! Sunt la o facultate de litere cu specializarea filosofie si am vazut ca in orar am franceza si engleza, dar eu am inteles ca doar o limba straina voi face, cum fac acum? Merg la engleza dar nu merg la franceza? (ps, nu am facut franceza in liceu si la germana sunt praf).

Pot sa aleg sa am doar una?
Ajutor!

8 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Sigur nu scrie in orar franceza/engleza? e posibil ca universitatea sa oferteze ambele limbi si fiecare va duceti la ce vreti.

Poti sa cauti pe siteul facultatii planul de invatament pentru 22/23 si acolo i sa ai materiile pentru fiecare an. Daca acolo ai limba straina doar pe o linie e clar ca e doar una, daca ai 2 linii pentru 2 limbi straine o sa ai 2.

Orice ar fi e irelevant, limba straina are 1-2 credite si o trece oricine e prezent.

Si na, nu vreau sa fiu rau, dar sa faci filosfie fara sa stii germana si greaca veche e ca si cum ai face inginerie fara sa stii matematica.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Vorbeste cu profesorii tai si intreaba i roaga i pe ei sa i ti explice ceea ce trebuie sa faci.

| Wr3nch a răspuns:

Mergi la ce ai trecut in contractul de studii, da un ochi peste el.

| emipenet explică (pentru Wr3nch):

Ce contract de studii? happy
Nu am trecut nimic intr-un "contract de studii" happy

| Wr3nch a răspuns (pentru emipenet):

Pai si atunci pe ce baza faci fscultatea? Cum se numeste?

| SingleForOne a răspuns (pentru emipenet):

Pacat ca nu ai trecut sau nu a fost mentionat. In mod normal, trebuie sa fie precizat limba straina preferata. Cam orice facultate cere asta. Sa discuti cu un profesor responsabil, ar trebui sa fie doar una dintre ele.

| Holiday a răspuns:

Orarul e pentru toata lumea. Cei care fac engleza se duc la ora de engleza, ceilalti la cea de franceza.

| Nirvanaaa a răspuns:

Caută planul de învățământ vezi la numar credite câte limbi străine ai. Dacă ambele au credite care contribuie la numarul total și final de credite atunci faci 2 limbi străine. Dacă iese numarul total de credite doar cu una atunci faci o limba straina la alegere.