| geo675 a întrebat:

Sunt nehotarat la ce profil de liceu sa ma duc! Am de ales intre mate-info si stiinte sociale, voi ce imi propuneti? De asemeni as aprecia daca mi-ati spune si cu ce medii se intra la cele doua profile la LIceul Teoretic Nicolae Iorga Botosani.Va multumesc anticipat si tin sa mentionez ca stiinte sociale nu imi prea surade deoarece fac numai 2 ore de mate din clasa a-9-a si nu mai dau teza la aceasta materie...dar cine stie.

10 răspunsuri:
| anss23 a răspuns:

NU te du la mate-info decat daca esti sper mega pasionata de mate, fizica, informatica...O sa regreti, si eu asa am facut, m-am gandit ca ce poate fi asa de greu si acum, in clasa 10a nu mai inteleg nimic la mate.Plus ca la bac o sa dam la mate un test mai greu decat cei de la liceele cu alt profil.Cu siguranta iti recomand sa te duci la stiinte sociale, daca iti place mult informatica de exemplu o poti studia si in timpul liber dar nu cred ca vrei sa dai la bac mate la nivel m1, info si fizica(de fapt va fi la alegere:fizica, chimie, biologie). Plus ca atunci cand termini liceul ai mult mai multe oportunitati de la stiinte sociale, dar daca termini mate-info nu prea poti sa te faci decat inginer, si alte meserii tehnice. Uite si mediile de intrare:
La Matematica-Informatica:4.12(wtf?)
Stiinte ale Naturii: 6.88
Filologie:6.40
Stiinte Sociale:7.75
Uite si site-ul pe care am gasit mai multe informatii despre Liceul Teoretic Nicolae Iorga Botosani:
http://www.admitereliceu.ro/......a-botosani

| Tonu_Georgiana_1997 a răspuns (pentru anss23):

Deci InkDrop nu-i adevarat ca nu ai oportunitati cand termini liceul la profilul mate-info.Sora mea putea sa se duca la orice facultate vroia insa a ales medicina deci nu va luati dupa el ca nu-i adevarat!
Daca nu stii ce vorbesti, te rog nu mai comenta aiurea.

| anss23 a răspuns (pentru Tonu_Georgiana_1997):

Unde am zis eu ca nu ai oportunitati dupa terminarea liceului? Cred ca tu esti cea care a interpretat raspunsul meu gresit.Cea care a pus intrebarea ne-a rugat sa-i spunem ce i-am recomanda noi, din experienta noastra persoanala.Eu sunt la un liceu cu profilul mate-info si stiu ca se face foarte multa matematica, fizica etc, si i-am spus fetei sa nu se duca acolo daca nu ii plac aceste materii.Nu am spus niciunde ca nu ai oportunitati dupa terminarea liceului.Am spus doar ca "daca termini mate-info nu prea poti sa te faci decat inginer, si alte meserii tehnice."Nu am spus ca nu te poti face si doctor, psiholog sau ceva de genul asta dar daca la liceu inveti multa matematica iti va fi mai greu sa intri la o facultate de Medicina.

| geo675 explică (pentru anss23):

De unde ai inteles tu ca sunt fata?

| anss23 a răspuns (pentru geo675):

Stiu ca nu esti fata, doar te-ai referit mereu la tine la genul masculin.Dar mi-am dat seama dupa ce am scris raspunsul si nu am mai vrut sa stau sa-l editez.Si suna mai bine "i-am spus fetei" decat "i-am spus baiatului".laughing

| andreea49 a răspuns:

Trebuie sa fii contient/a ca daca te duci la mate-info, dai bac la mate, ceea ce nu este foarte usor...eu sunt la mate-info, in clasa a 10a..pana acum nu a fost dificil.

| Cadillac a răspuns:

Eu tocmai am intrat la stiinte sociale si mie imi convine cu cele 2 ore de matematica pe saptama deoarece niciodata nu le-am prea avut cu matematica.La socio nu o sa ai niciodata mult de scris doar foarte putin de invatat(engleza ce mai face probleme) pe langa profilul de mate-info unde ai foarte mult de scris.Iti spun din surse sigure de la colegii mei au cate 10 pagini de scris.Dar daca tu zici ca iti place matematica nu o sa ai probleme eu as putea spune ca mai mult ma relaxez aici.Si informatica o sa iti puna probleme la mate-info.Iar de medii nu stiu la sfarsitul clasei a 8 o sa primesti un ghid cu toate liceele din judet si care au fost ultimele medii din anul anterior.Ca si concluzie daca iti place foarte mult matematica,fizica,chimia, biologia du-te la mate-info sau poate iti place romana, istoria, geografia, engleza du-te la socio.

| mustafagamer a răspuns:

Eu sunt cu ALSI mate info

| ALSI a răspuns:

Iti recomand mate-info. La stiinte sociale nu mai faci mate din clasa a XI-a. La mate-info vei invata sa faci programe si nu e greu.

| Anonima199621 a răspuns:

Eu sunt pe st sociale si e foarte shmecher si daca nu dai bac la mate nu e problema fparte multi pica acolohappy
Eu asta tiam sugerat si la mate info este foarfte nasol.