| RadulescuSebi17 a întrebat:

Sunt un băiat român care locuiește în Anglia și îmi doresc sa învăț Finlandeza.
Vorbesc fluent limba Română și limba Engleză.
Este grea limba finlandeză? Dureaza mult să o înveți cât să poți să ții o conversație? Sfaturi de a o învăța mai ușor?
Mulțumesc+Funda happy

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Limba are o reputație pentru a fi greu de înțeles și învățat. Motivul pentru această reputație este faptul că finlandeza are puține limbi care sunt apropiate lingvistic de ea, rezultând într-un vocabular nefamiliar.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Limba_finlandez%C4%83

| Iote a răspuns:

E grea pentru ca nu seamana cu nimic altceva. Nici alfabetul, nici vocabularul. Dar daca vrei, poti sa o inveti. Ti-ar fi de folos daca ai avea pe cineva cu care sa conversezi in aceasta limba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Finlandeza nu este limba nordica tipica, ci este inrudita cu limba maghiara. In orice caz este limba grea de invatat
UIte exemplu niste stiri in finlandeza cu traducere in engleza
https://www.youtube.com/watch?v=zA4F-JRZ5j4
Eu nu inteleg 1 cuvant

| venividivici2017 a răspuns:

Din ce stiu gramatica limbii finlandeze este foarte dificila.