| Fundacescu_Vladut_1999 a întrebat:

Salutare tuturor.
O intrebare destul de dificila pentru mine deoarece voi fi nevoie sa ma descurc singur.
Sper sa acordati seriozitatea necesara.
Ma numesc Vlad, am 17 ani, in Octombrie fac 18, sunt adoptat,insa parintii mei,inca au putere asupra mea,mai exact tata,mama nu vrea sa imi dea acordul de a parasi tara.
Revnind.
Sunt impreuna cu o fata,ea este din Chisinau si as vrea sa imi fac transferul la ea la liceu.
Intrebarea mea este in felul urmator.
De ce acte asi avea nevoie?
Voi mai avea nevoie de procura?
Ce acte am nevoie pentru liceul respectiv?
Daca nu mi se ofera actele necesare de la liceul meu, ce pot face?
Rog seriozitate, daca nu stiti despre ce e vorba, prefer sa nu comentati,

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Mergeți la Inspectoratul școlar județean din orașul unde faceți liceul și veți obține toate informațiile necesare pentru transfer.
Posibil, să fie nevoie de acordul celor care v-au adoptat, nu al părinților naturali! Căci, prin adopție, noii tutori sunt părinții adoptivi, nu cei naturali! Exemplu, iertare pentru comparație. Cumpărați un animal pui, îl creșteți, iar când este matur și vreți să îl vindeți, nu vă duceți la fostul proprietar al animalului ca să cereți aprobarea pentru a putea vinde animalul.
Așa este și situația dumneavoastră. Dacă părinții naturali au semnat acte prin care și-au dat acordul pentru adopție, acum nu mai au nici un drept asupra dumneavoastră!

| Fundacescu_Vladut_1999 explică (pentru romeo78):

Multumesc frumos, atat pentru informatie cat si pentru raspuns, o zi frumoasa va doresc!

1 răspuns: