Întrebare recomandată | Issa28052 a întrebat:

Buna!
Ce acte sunt necesare pentru a obtine o procura pentru un adolescent de 16 ani.Eu si cu sotul meu am luat copilul in plasament familial si as vrea sa mergem intr-o vacanta la Barcelona. Unde ar trebui sa ma duc ca sa pot rezolva cu toate actele?

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

La un notar public se fac aceste documente.Contra unei taxe, bineanteles.

| raluk27 a răspuns:

In primul rand, nu e procura, ci declarație.
In al doilea rand, trebuie să luati legatura cu parintii naturali ai copilului. Numai ei isi pot da acordul pentru ca minorul sa uasa din tara.
In al treilea rând, declaratia se face la orice birou notarial. Pentru asta este necesara prezenta ambilor parinti, cu cartile lor de identitate, cu certificatul de naștere al copilului, cartea de identitate si pașaportul minorului, si copii dupa actele de identitate ale însoțitorilor, alaturi de care va calatori.
In cuprinsul declarației trebuie menționate : destinatia, adresa din străinătate unde va locui minorul, perioada călătoriei, scopul si mijlocul de transport.