| prettyboimxtzu a întrebat:

Salutare tuturor! Sunt clasa a 10-a la profil Mate-Info, si as vrea ca la bac sa dau, pe langa Romana si Mate care sunt obligatorii, Fizica. Insa problema mea este ca la Mate sunt destul de slab, inteleg lectiile la momentul predarii acestora, iar dupa, uit. Am uitat mare parte din materia de a 9-a, si nu stiu ce as putea sa fac. Mi-este teama pentru BAC. Ce ziceti sa fac? A mai fost cineva in situatia mea? Multumesc anticipat.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Matematica nu se invata tocind si nu ai cum sa o uiti daca rezolvi zilnic 10 exercitii si 10 probleme cu ceea ce s-a predat ala scoala, sau lucrezi tu acasa, pentru a invatat si aplica teoremele sau legile respective.
Ai o singura sansa, sa lucrezi intens zilnic, macar 3-4 ore la matematica, iar sambata si duminica cate 10 ore, ca sa ajungi sa iei nota de trecere la mate.
Succes la BAC!

| PainTech a răspuns:

Fizica care se dă la BAC nu prea are treabă cu matematica de liceu, se folosesc noțiuni elementare (adunări, scăderi, înmulțiri, împărțiri, radicali). Cred că dacă ai ajuns la mate-info te descurci sa rezolvi o ecuație.

| Dintrebare a răspuns:

Pana la bac mai ai 2 ani in care ai tot timpul din lume sa recuperezi si chiar sa iei o nota foarte buna. Parerea mea este sa incerci sa fii atent la orele de matematica si apoi acasa sa reiei tot ce s-a predat si sa aprofundezi un pic. Daca mai ai caietele cu ce ai facut in clasa a 9-a poti sa le reiei si pe ele si sa incerci sa faci probleme singur. Nu te panica. Faptul ca vezi ca ai o problema si ca deja cauti solutii este de apreciat. Daca o sa fii mai atent la ore si o sa studiezi un pic si acasa o sa fie bine. Nu e nevoie sa stai cu orele cu ochii in carti si caiete, ci doar un pic in fiecare zi (1-2 probleme pe zi) si o sa vezi ca si putinul ala ajuta foarte mult. Matematica trebuie exersata si trebuie facut constant ceva. Succes si nu te panica, un pic de efort sustinut si o sa fie bine

| florin926481f a răspuns:

Cred ca oricine mai uita cum se fac unele exercitii, important e ca atunci cand recapitulezi sa iti aduci aminte cum se fac. Oricum mai ai pana la bac.Cel mai bine cand o sa incepi clasa a 12 a sa mergi la pregatire si 100% o sa iei bac-ul fara probleme.