| ღMikyღ a întrebat:

Sunt clasa a 9-a filo si vreau sa ma transfer dintr-a 10-a la mate-info.
Problema este ca la acest profil va trebui să fac pregătire la mate, fizica, chimie deoarece nu am invatat prea multe în generala, dar părinții spun că nu au posibilitățile necesare unor meditații. M-as putea descurca singura, adică să recuperez cel putin o parte din materia de la a 9a de la acest profil în vara, deci care ar fi lecțiile cele mai importante de la info, mate, fizica, chimie? Sau poate un site cu programa m-ar ajuta, acum depinde de voi.
Cererea de transfer se face la toamna sau în timpul vacanței?
Credeti ca voi putea tine pasul si fara pregătire? Va spun sincer ca imi doresc enorm de mult sa ma transfer.
Tin sa mentionez ca cele doua profile se află în același liceu.
Multumesc pentru atentie!

10 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Din intrebarile postate, deduc ca optiunea ta de viitor este medicina--- ti-ai schimbat-o? Daca nu, transferul ti-ar fi mai de folos la o clasa de stiinte ale naturii, nicidecum la una de mate-info.

| ღMikyღ explică (pentru alessia5158):

La clasa de științe alea naturii consider că sunt copii mult mai bine pregătiți si ca imi va fi si mai greu acolo, de aceea as opta mai mult pentru mi.
Multumesc pentru raspuns

| sierra1 a răspuns:

"Cererea de transfer se face la toamna sau în timpul vacanței?"
- da, fă-o în vacanță

"M-as putea descurca singura, adică să recuperez"
- da, cere viitorilor colegi (trebuie să cunoști vreunul) unul-două caiete la informatică, eventual matematică, lucrezi singură și ajungi la nivelul lor.

De la ce profil vii?

| Petrovic a răspuns (pentru sierra1):

//Sunt clasa a 9-a filo...\\

| sierra1 a răspuns (pentru Petrovic):

Vezi că dai diferență la informatică!

| Petrovic a răspuns:

În primul rând, media de admitere de la matematică - informatică este mai mare decât cea de la filologie. Trebuie să iei 5 minim la diferențe, care sunt de obicei în perioada corigențelor (iulie - august).
La matematică trebuue să știi:
Logică Matematică
Funcții
Funcția de gradul I și al II-lea
Vectori în plan
Elemente de trigonometrie
Aplicații ale trigonometriei în geometrie
Vectori de poziție
La informatică trebuie să ai o logică de creere a unor algoritmi pseudocod (clasa a noua) care te ajută să programezi cu adevărat în viitor (clasa a zecea).
La Fizică trebuie să știi:
Optică geometrică
Mișcare și repaus
Principiile mecanicii
Tipuri de forțe
Teoreme de variație și legi de conservare în mecanica newtoniană:
Lucrul mecanic
Energia mecanică
Elemente de statică
Aici ai de recuperat 3 ore pe săptămână.
La chimie trebuie să știi:
Structura învelișului de electroni
Relațiile dintre structura atomică și poziția atomului în TP
Proprietăți fizice și chimice ale ementelor
Metale și nemetale
Substanțe cristaline
Legătura ionică
Legătura covalentă
Interacții între molecule
Starea gazoasă și legile gazelor
Dizolvarea, solubilitatea și concentrarea soluțiilor
Soluții apoase de acizi și baze
Tăria acizilor și a bazelor
pH-ul soluțiilor
Sisteme în echilibru
Reacții redox
Agenți oxidanți și reducători

| ღMikyღ explică (pentru Petrovic):

Multumesc mult! Esti cumva pe acest profil si daca da, cum e?

Răspuns utilizator avertizat