| anonim_4396 a întrebat:

Vreau să mă apuc de citit. Ce cărți îmi recomandați pentru început?

Răspuns Câştigător
| Plato a răspuns:

Ai putea incepe cu cele de la scoala: "Ultima noapte de dragoste...", "Enigma Otiliei", "Ion" etc.
Primele doua mi-au placut foarte mult. Daca vrei iti spun altele, dar astea n-au de ce sa nu-ti placa. E bine sa citesti, dar iti sugerez sa te feresti de maculatura, iar daca gasesti ceva de Irina Binder, da-i foc si stinge-l cu urina. Imi cer scuze, sa revenim. Hmm... "Don Quijote" este exceptional, "Rosu si Negru" este o opera fabuloasa, ti le recomand pe ambele.
Dupa ce citesti cateva asa, de incalzire, cel mai bun lucru pe care-l poti face este sa te indrepti spre geniile absolute si de neegalat: Victor Hugo, Balzac, Marcel Proust, Gustave Flaubert, Dostoievski, Tolstoi etc.
Multa bafta.

| anonim_4396 explică (pentru Plato):

Mulțumesc! Dar nu vreau să fie cu blasfemii, am uitat să remarc asta. Atunci prefer să nu. Nu de alta, dar am vrut să citesc Ulise de James Joyce, și încă de la început conținea blasfemii, de aceea am și ales să mă opresc din citit la acea pagină.

Am auzit că trebuie cică, să citești în ordine niște cărți ca să le poți înțelege pe celelalte?

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, unele sunt mai dificile. Nu incepi cu "In cautarea sensului pierdut", ca nu intelegi nimic. Nu din cauza incompetentei, ci din cauza ca nu esti experimentat. Ai fi putut sa-mi spui ce varsta ai. Ce blasfemii ti-am recomandat eu? Esti intr-atat de religios incat Ulise te-a ofensat? Si eu sunt credincios, dar cultura n-are nicio treaba, trebuie sa stii cat mai multe. Am citit mult si despre zei, de toate nationalitatile, asta nu inseamna ca m-am inchinat lor sau ca e o blasfemie.

Cele de la scoala sunt mai usurele, dar daca iti plac asa mult provocarile, ia-l pe D.C. Dulcan, e un autor fabulos, dar o sa te zapaceasca putin.
E absolut obligatoriu sa citesti "Mizerabilii" de Victor Hugo, n-ai cum sa regreti. o sa vezi cum iti schimba modul de gandire.
Deci da, citesti la inceput ceva mai usurel, cel putin asa cred eu. Apoi te bucuri mai bine de "Maestrul si Margareta" sau ceva mai elevat.
Uite, mi-a venit in minte, o lectura foarte interesata si nici foarte grea gasesti la autorii Ilf si Petrov. Doua sunt dragute, daca imi amintesc bine, "Vitelul de Aur" si "Douasprezece scaune".

| anonim_4396 explică (pentru Plato):

Mulțumesc. M-a deranjat, da!

Mai ales când autorul critica: "Isus Glumețul" Dacă asta nu e blasfemie atunci mă gândesc ce altceva ar putea fi?!

7 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Agatha Christie e foarte accesibila.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu la 14-15 ani citeam carti scrise de Sandra Brown sau Sidney Sheldon. Inainte de asta, prima carte citita a fost Arcasul Verde scrisa de naiba stie cine. Am uitat. Arcasul Verde mi- a trezit interesul in citit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mi-am amintit. Edgar Wallace se numeste scriitorul. O gasesti pe elefant. Nu costa o caruta de bani.

| Iftode_Costina_1990 a răspuns:

"Războiul care mi-a salvat viața "
Am citit o și e super pentru toate vârstele