| maggo7 a întrebat:

Salutari! Am o intrebare despre calcularea mediilor. Pe primul semestru am avut notele 2 si 7, adica media 4.5 = 5. Daca pe al doilea voi avea 2 de 2 si un 10 adica 4.6 se va rotunji media din nou la 5?

2 răspunsuri:
| emag a răspuns:

Da, se va rotunji, mediile de pe semestre se rotunjesc, daca faci media celor 2 semestre cu se rotunjeste adica daca ai pe primul semestru 5 si pe al doilea 4, e 4, 5 media

| allex20n a răspuns:

Da, dar ma indoiesc ca dupa doi de 2 poti lua un 10. adica trebuie sa stii perfect.